okončana kriza

Makedonska policija uhitila bivšeg ministra unutarnjih poslova zbog nasilja u parlamentu

28.11.2017 u 14:18

Bionic
Reading

Makedonske vlasti pritvorile su u utorak bivšeg ministra unutarnjih poslova i nekoliko zastupnika i političkih aktivista, optužujući ih za nasilje u parlamentu u travnju koje je gurnulo tu državu u političku krizu

Uz Mitka Cavkova, bivšeg šefa policije i ministra unutarnjih poslova, vlasti su pritvorile najmanje trojicu parlamentaraca desne stranke VMRO-DPMNE, te nekoliko stranačkih dužnosnika makedonskog nacionalističkog pokreta koji je predvodio prosvjede u travnju.

Ured tužitelja za organizirani kriminal i korupciju priopćio je da je naredio službenu istragu protiv 36 ljudi, uključujući Cavkova. 

'Nakon pregleda i analize dokaza, tužitelj je izdao naredbu za službenu istragu ...zbog sumnje da su počinili terorističku prijetnju protiv ustavnog poretka i sigurnosti', stoji u objavi ureda. 

Prosvjednici su 27. travnja upali u parlament i napali premijera Zorana Zaeva, čelnika socijaldemokrata, nakon što je njegova stranka sa saveznicima iz redova etničkih Albanaca izabrala Albanca za predsjednika parlamenta. Više desetaka ljudi ozlijeđeno je u sukobima s policijom. 

Oporbeni VMRO-DPMNE koji je vodio zemlju od 2006. do izbora u 2016. na ova je uhićenja odgovorio pozivom na prosvjed u centru Skoplja kasnije u utorak. 

Makedonija
  • Makedonija08
  • Makedonija02
  • Makedonija03
  • Makedonija04
  • Makedonija05
    +9
Prosvjednici ušli u makedonski parlament Izvor: Reuters / Autor: OGNEN TEOFILOVSKI

Makedonija je od 2015. do travnja 2016. bila bez funkcionirajuće vlade zbog političkog kaosa uzrokovanog skandalom oko prisluškivanja koji je srušio vladajući blok VMRO-DPMNE-a. 

Prosvjedi u travnju bili su najveća kriza u Makedoniji od 2001. kad je zapadna diplomacija povukla tu državu s ruba izbijanja građanskog rata tijekom albanske pobune. Zapad je Skoplju tad obećao put u Europsku uniju i NATO. 

Parlamentarna kriza je završila u svibnju kad je Zaev formirao koalicijsku vladu sa strankama etničkih Albanaca koji predstavljaju trećinu od sveukupno 2 milijuna stanovnika u državi.