Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta tehničkog ministra Predraga Šustara pokrenulo je proceduru izmjene Zakona o sportu, kojom predlaže izmjenu ili brisanje upravo onih članaka koji su ponajviše smetali vodstvu Hrvatskog nogometnog saveza i koje su ovi odbili provoditi.
Kao prvi korak prošlog petka poslijepodne bez javne najave otvoren je proces e-savjetovanja putem interneta i za njega je ostavljen tek petnaestodnevni rok, iako se u ogromnom broju sličnih primjera primjedbe prikupljaju najmanje mjesec dana.
Nije posve jasno kako bi novi Zakon o sportu stupio na snagu u političkom vakuumu uoči raspuštanja Sabora i parlamentarnih izbora, no teoretska mogućnost postoji: Zakonom o ovlastima Vlade predviđeno je da ona u razdoblju od raspuštanja Sabora do konstituiranja novog saziva može praktički preuzeti njegove ovlasti i donositi uredbe sa zakonskom snagom. No da bi izmjene zakona došle na njezin dnevni red potrebno je da to predloži tehnički premijer Tihomir Orešković.
Šustarovo ministarstvo predlaže izmjenu ili brisanje članaka kojima je definiran sastav skupština sportskih saveza, odnosno koji bi u slučaju Hrvatskog nogometnog saveza značio da u glavnom tijelu ovog saveza najveći utjecaj imaju klubovi iz najvišeg ranga natjecanja, prvoligaši, s jednakim brojem glasova. HNS se žestoko protivio ovoj odredbi i odlučio je ne provoditi Zakon o sportu, protiv kojega je čak podnio ustavnu tužbu, a nakon početnih oštrih riječi njima se priklonio i ministar Predrag Šustar.
On je u ožujku ove godine izjavio da je od Hrvatskog sabora zatražio autentično tumačenje zakona, prihvativši HNS-ov argument da je nejasna odredba po kojoj se on primjenjuje na saveze koji u najvišem rangu natjecanja imaju najmanje 50 posto klubova s profesionalnim statusom. Gotovo dva mjeseca kasnije otkrilo se da Šustar nije govorio istinu i da nikakav zahtjev nije ni poslan prema Saboru, pa je naknadno objavio da će vlada mijenjati zakon.
Stoga je Zakon o sportu postao jedan od rijetkih koji se otvoreno ne poštuje i ne provodi i često se navodi kao primjer zaštite vrhuške HNS-a i nogometnog moćnika Zdravka Mamića, osumnjičenog i optuženog za kriminalna djela teška gotovo 300 milijuna kuna.
Tportal je od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta zatražio očitovanje zbog čega je skraćen rok za e-savjetovanje o ovom zakonu, kako ga se planira usvojiti i zbog čega se postupa iznimno žurno u izmjenama zakona kojemu je upravo ministar Šustar kao glavnu zamjerku navodio da je prošlog ljeta usvojen po hitnoj proceduri. Odgovor još čekamo.