Ministar državne imovine Goran Marić najavio je da će do ljeta biti donesen izmijenjen Zakon o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom jer s jedinicama lokalne samouprave ima 60.000 neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, a posebno su problematične nekretnine država s područja bivše Jugoslavije na području Hrvatske
"Jedan do najvećih problema su neriješeni imovinsko-pravni odnosi s jedinicama lokalne samouprave, gradovima i općinama, a posebno je problematičan dio koji se odnosi na nekretnine vezane za države i pravne osobe s područja bivše države zbog neriješenih sukcesijskih pitanja", rekao je ministar Marić novinarima u Kaštelima, gdje je s mjesnim čelnicima razgovarao o prevladavanju teškoća Kaštelanskih staklenika.
Marić je upozorio kako je u Hrvatskoj na desetke tisuća neriješenih imovinsko-pravnih odnosa te da njegovo ministarstvo, u suradnji s gradovima i općinama, nastoji odrediti prioritete.
"U Ministarstvu državne imovine imamo oko 60.000 neriješenih predmeta i želimo ih rješavati, ali zbog potkapacitiranosti, u velikom smo zaostatku", istaknuo je te dodao kako je radi povećanja kapacitiranosti nedavno obavljen preustroj tog ministarstva.
"Sada imamo Službu za rješavanje predmeta za lokalnu samoupravu. Dosad je, nažalost, samo jedna osoba radila taj posao i zato svi čekaju na rješavanje tih imovinsko-pravnih problema", rekao je Marić.
U vezi s imovinom bivših jugoslavenskih republika na području Hrvatske, koja je prazna, ministar istaknuo je da će se taj problem pokušati riješiti i izmjenama Zakona o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom.
Kako je rekao, pokušat će to riješiti - ne trajno, nego da se ta imovina može staviti u funkciju iako nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi, a taj će se zakon izglasovati vjerojatno do ovoga ljeta.
Na novinarsko pitanje mogu li na temelju tog zakona vlasnici očekivati naknadu za raspolaganje njihovom imovinom dok se ne riješi sukcesija zemalja bivše SFRJ, Marić je odgovorio: "Neće se zakonom zadirati u imovinska prava bivših vlasnika, ali će se moći raspolagati tim nekretninama i objektima."
Istaknuo je da je "simplifikantno kako su se neki uspjeli uknjižiti iako se nisu mogli uknjižiti u zemljišne knjige" te da će dati DORH-u da ispita kako su to učiniti.
Na pitanje da komentira odluku Vlade o "zamrznutim cijenama" energenata Marić je rekao da je ona dobra jer su cijene elektirčne energije i plina bitne za egzistenciju građana, a na dodatni upit umanjuje li se takvim postupcima vrijednost HEP-a, odgovorio je niječno.
"Državna poduzeća i posluju u smjeru općega dobra, ali i funkcioniraju na učinkovit način radi ostvarivanja dobiti i da pozitivno posluju, ali ne da stvaraju ekstra dobit na račun građana. To nije dopustivo", poručio je ministar Goran Marić.