Pomoćnica ravnatelja HZJZ-a

Marija Bubaš: Cjepiva protiv COVID-a u Hrvatskoj 100 posto štite od umiranja...Kod AstraZenece radi se o prekomjernoj predostrožnosti

09.02.2021 u 08:29

Bionic
Reading

Pomoćnica ravnatelja HZJZ-a, prim. dr. Marija Bubaš rekla je danas u HTV-ovoj emisiji 'Dobro jutro, Hrvatska' kako cjepiva protiv bolesti COVID-19 koja dolaze u Hrvatsku sto posto štite od umiranja u slučaju zaraze tom bolešću

Govoreći o cjepivu AstraZenece, odnosno navodima da je manje učinkovito ili sigurno za starije od 65 godina, Bubaš je rekla da su sva cjepiva u primjeni u Hrvatskoj odobrena od Europske medicinske agencije i sigurna za primjenu.

'Nema dvojbe jesu li ta cjepiva sigurna, a što se tiče njihove učinkovitosti, to su vrlo učinkovita cjepiva i sva ta cjepiva koja dolaze i dolazit će u Hrvatsku, za koja se Hrvatska predbilježila i za koja je zainteresirana, ali sad naročito ova tri koja jesu tu cjepiva su koja sto posto štite od umiranja u slučaju zaraze bolesti COVID-19', rekla je Bubaš za HRT.

Dodala je da je teški klinički oblik bolesti najprisutniji upravo u dobnim skupinama 65 plus te da ne treba dvojiti treba li se ili ne cijepiti jer je uz distancu i maske cjepivo najučinkovitije oružje protiv širenja zaraze, a pogotovo protiv teških kliničkih oblika bolesti i umiranja.

'Da se poslužim riječima Zaklade Ana Rukavina, 'Želim život, želim budućnost'. Nadam se da svi žele život i da im je život dragocjen toliko da će se odlučiti cijepiti čim god, što im prvo dođe pod ruku, bez obzira na ovu dob i ove priče. Činjenica je da su se neke zemlje Europe odlučile ne primjenjivati AstraZenecu u starijim dobnim skupinama. Međutim cijepljenje je i dio strategije borbe protiv epidemije. Naši stručnjaci su evaluirali to cjepivo kao sigurno za primjenu u tim dobnim skupinama o kojima se sada javno proteže debata kroz medijski prostor', rekla je Bubaš.

  • +3
AstraZeneca Izvor: EPA / Autor: DRAGO PRVULOVIC

Bubaš je rekla da se kod AstraZenece radi o prekomjernoj predostrožnosti. 'Relativno je manji broj ispitanika u dobi 65 plus, pa je onda AstraZeneca to lijepo rekla da, eto... Zbog toga što nema dovoljno ispitanika, oni su se ograničili, ali ja bih ipak rekla da je to cjepivo koje treba primiti, da je to cjepivo koje nema velikih zabilježenih nuspojava, koje je upravo zbog toga sigurno za primjenu i to je cjepivo koje omogućuje da se spasiš od smrtnog ishoda i teškog kliničkog oblika bolesti', rekla je Bubaš.

Rekla je i kako, uzme li se u obzir to da je učinkovitost AstraZenecina cjepiva slična ili čak viša od cjepiva protiv gripe te da se upravo starije osobe koje imaju dijabetes i kronične bolesti trebaju cijepiti protiv gripe, ne zna zašto treba dvojiti oko AstraZenece. Što s ljudima koji dođu na cijepljenje kod svojih liječnika i ne žele primiti AstraZenecino cjepivo?

'Onda se neće cijepiti', rekla je Bubaš, pa dodala: 'Neće se cijepiti AstraZenecom, cijepit će se nekim drugim cjepivom onda kada bude dostupno.' Naglasila je da nema prisile cijepljenja, ali da bi bila šteta ne iskoristiti tako moćno oružje u borbi protiv širenja zaraze 'zbog određenog broja ljudi koji nisu stručnjaci za to područje, ali jesu iskazali svoj strah'.