Nacionalni stožer civilne zaštite na redovitoj konferenciji za medije u utorak objavio je da je u Hrvatskoj 11 novih osoba zaraženo koronavirusom, a tri su preminule. Ukupno je u Hrvatskoj 2112 osoba oboljelo od te bolesti
Maja Grba Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite kazala je da je broj novooboljelih u Hrvatskoj porastao za 11, čime je ukupno broj zaraženih porastao na 2112 osoba. U protekla 24 sata u Hrvatskoj su preminule tri osobe, čime je broj žrtava koronavirusa porastao na 83.
'Testirano su 39.973 osobe, od čega 933 u posljednja 24 sata. Hospitaliziranih je 11 manje. Na respiratoru ih je 14. Ukupno je 1560 ozdravljenih, od čega 38 novih. 606 ljudi otpušteno je iz bolnice', istaknula je Grba Bujević.
Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, odgovarajući na pitanja novinara, kazao je da će okvir za svadbene svečanosti propisati ako to bude moguće nakon otvaranja ugostiteljskih objekata 11. svibnja.
'Proširili smo broj sudionika vjenčanja, koliko članova obitelj ima, toliko ih može prisustvovati. Ne bi bilo dobro da se to karikira pa da ih bude 100. Vrijede preporuke - higijena, dezinfekcija i socijalna distanca. Nisu dozvoljene svadbene svečanosti u restoranima', rekao je Capak.
Grba Bujević komentirala je liste čekanja i zdravstveni sustav i rekla da su počeli pratiti brojeve pretraga.
Kazala je da idemo u dobrom pravcu, bilo je malih gužvi na trijažnim ulazima, no svi su to otklonili i tu ne bi smjelo više biti problema. Ako se negdje ukaže da ne postižemo broj koji smo si odredili i da za dva mjeseca nećemo moći riješiti zaostatke, onda će se uključiti zdravstveni privatni sustav. Grba Bujević ne misli da će doći do kaosa u bolnicama.
Istaknula je da je dobar dio usluga pružen građanima, posebice kroničnim bolesnicima ili onima koji imaju maligne bolesti, ali i za druge stvari u sustavu, kao što su pacijenti na dijalizi.
Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' komentirala je vijest da su Francuzi saznali da su koronavirus imali čak u prosincu prošle godine.
'Tako se i za HIV dokazalo i pokazao se da je puno ranije bilo takvih bolesnika', kazala je Markotić, dodavši da je, koliko je ona upoznata, supruga bolesnika bila u kontaktu s radnicima koji su bili u Kini prije toga.
Navela je da to zvuči epidemiološki očekivano, jer tad je već u Kini skoro mjesec dana bilo pozitivnih.
'To je faza, laboratoriji će u cijelom svijetu to krenuti raditi. I mi ćemo sigurno raditi takva istraživanja u bankama seruma u bolnicama. Skoro smo 20 i nešto više dana radili testove bez ijednog pozitivnog. Teorijski je moguće da je netko s nekime bio u kontaktu, to je očekivano', poručila je Markotić.
Što se tiče pronalaska cjepiva i lijeka, Markotić kaže da postoji puno istraživanja, da je pet cjepiva u kliničkim fazama i 71 kandidat za cjepivo još prijavljen za testiranje.
'Do prije nekoliko dana niti jedan od lijekova nije dobio oznaku da bi mogao biti učinkovit, a sada je američka agencija za lijekove dala remdesivir. Trenutno nema drugih lijekova, a ovaj nije pokazao teže nuspojave i ima nekog učinka', poručila je Markotić, dodavši da su dugotrajne faze razvoja neškodljivog i učinkovitog lijeka ili cjepiva.
Navela je da to prije jeseni to neće biti. 'Možemo dobiti kandidat za cjepivo koje bi bilo pušteno i strogo bi se pratilo. Učinkovito cjepivo ili lijek bez tri godine ne možemo dobiti', kazala je Markotić.
Capak je komentirao situaciju u KBC-u Split, kazavši da znamo za tog pacijenta koji je danas na listi pozitivnih. 'Prije nekoliko dana bila je pozitivna sestra s tog odjela. Otežano je funkcioniranje jer svi kontakti moraju u izolaciju, kao i pacijenti. Bitno je da je to otkriveno odmah nakon pojave simptoma', kazao je Capak. Tvrdi da je situacija pod kontrolom.
Što se tiče zaštitne opreme u raznim institucijama, pomoćnik glavnog ravnatelja policije Damir Trut rekao je da se za ustanove socijalne skrbi brinulo Ministarstvo za socijalnu politiku i dostavljeno je pola milijuna maski, 22 tisuće ogrtača i dezinficijensa.
Komentirao je Capak i situaciju vezanu uz rekreativni sport i aktivnosti na otvorenom. Istaknuo je da su otvorili dječja igrališta i igrališta na otvorenom za rekreativni sport. 'Sve drugo je predmet razgovora i dogovora. Svi prijedlozi su dobrodošli', kazao je Capak.
Odgovorio je i na pitanje kakva bi epidemiološka situacija trebala biti da se parlamentarni izbori mogu održati. Naveo je da o tome nisu još razgovarali i da bi epidemiološka situacija trebala biti povoljna kao što je to slučaj sada, kada smo nekoliko dana imali jednoznamenkast broj zaraženih. Božinović nije htio odgovoriti na ovo pitanje jer nije epidemiolog.
Vidjeli su, kazao je Capak, da postoji nezadovoljstvo roditelja djece koja bi trebala ići u škole uputama koje su izdali, ali je dodao da su slične upute postojale i prije i za njih ne može biti kriva epidemiološka struka. Smatra da je adresa za to pitanje resorno ministarstvo.