rezultati istraživanja

Među Hrvatima raste konzumacija kokaina, a evo što je s igrama na sreću

09.12.2024 u 15:49

Bionic
Reading

Na konferenciji za javnost u ponedjeljak u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu predstavljeni su rezultati zdravstveno-istraživačkog projekta 'Zloupotreba sredstava ovisnosti u općoj populaciji Republike Hrvatske: 2023'

Rezultate je predstavila znanstvena voditeljica projekta Renata Tkalić, znanstvena savjetnica u Institutu Ivo Pilar. Prije predstavljanja rezultata istraživanja uvodno su se obratili Željko Holjevac, ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, pomoćnik ravnatelja HZJZ-a za suzbijanje zlouporabe droga Željko Petković te Danijela Štimac Grbić, voditeljica projekta.

Štimac Grbić je kazala da je istraživanjem obuhvaćeno više od 5000 osoba u dobi od 16 do 64 godine, a provodilo ga je 200 anketara četiri godine, i to u razmaku od 13 godina - 2011., 2015., 2019. te ove godine. Napomenula je da je ovo jedino istraživanje u Hrvatskoj koje sagledava sve oblike konzumacije, navike i stavove.

'Kod ovisnosti su najvažnija tri koraka, a to su prevencija, intervencija i odgovarajući regulatorni oblik', rekao je Petković.

Koncepcija istraživanja temeljila se na metodološkim smjernicama Agencije Europske unije za droge (EUDA) i recentnim zdravstvenim istraživanjima u području ovisnosti. Istražena je upotreba duhana, elektroničkih cigareta, alkohola, lijekova, ilegalnih droga i 'novih droga'. Osim toga, uključeno je ispitivanje stanja u području ponašajnih ovisnosti - igranja igara na sreću, videoigara i društvenih mreža.

U vrijeme istraživanja duhan je pušilo gotovo 38 posto odraslih (sudionici u dobi od 15 do 64 godine) i 38 posto mlađih odraslih (sudionici u dobi od 15 do 34 godine). Od 5000 ispitanih, više muškaraca sklono je konzumiranju duhana od žena, gotovo 43 posto naspram 33 posto žena. Najviše pušača je u dobnim skupinama između 25 i 34 godine (42,5 posto), a nešto više od 40 posto ih je u dobi od 35. do 44. godine života.

Zagreb: Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti
  • Zagreb: Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti
  • Zagreb: Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti
  • Zagreb: Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti
  • Zagreb: Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti
  • Zagreb: Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti
    +2
Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti Izvor: Pixsell / Autor: Patricija Flikac

Gotovo svaka peta mlađa osoba koristila je e-cigarete i/ili uređaje za zagrijavanje duhana.

U godini koja je prethodila istraživanju neko alkoholno piće konzumiralo je 77,7 posto odraslih i 82,4 posto mlađih odraslih. Muškarci su skloniji alkoholu od žena - 84 posto muškaraca i 71 posto žena. Dobna skupina koja najviše konzumira alkohol ima između 25 i 34 godine, njih čak 85 posto.

Mlade osobe sve češće konzumiraju kokain

Brojevi koji najviše zabrinjavaju oni su o upotrebi sedativa ili trankvilizatora. Najveća prevalencija konzumacije utvrđena je u dobnoj skupini između 55 i 64 godine, malo iznad 35 posto. Žene više koriste ovakve lijekove, njih 25,6 posto, a muškaraca je sedam posto manje.

Što se tiče droga, barem jednom u životu neku ilegalnu drogu uzelo je 26 posto odraslih i 37,3 posto mlađih odraslih. Najčešće korištena ilegalna droga je kanabis te ga je konzumirala svaka četvrta osoba barem jednom u životu. Najčešće prevalencije konzumacije kanabisa u posljednjih godinu dana utvrđene su između 15. i 24. godine (18 posto) te između 25. i 34. godine (15,4 posto).

Druga najviše konzumirana droga je kokain, koji je uzimalo 2,6 posto odraslih i 4,2 posto mlađih odraslih. Češće ga konzumiraju muškarci od žena (3,9 naspram 1,2 posto). Može se vidjeti trend porasta upotrebe ove ilegalne droge među populacijom između 15 i 34 godine. Prije 13 godina taj postotak bio je 0,9, a prošle godine iznosio je 4,2 posto.

Postotak konzumacije 'novih droga' viši je među mlađim odraslima, 3,4 posto, nego među odraslima s nešto manje od dva posto.

Predstavljanje rezultata istraživanja o stanju u području ovisnosti Izvor: Pixsell / Autor: Patricija Flikac

Od igara na sreću, Hrvati najčešće igraju Eurojackpot

Oko trećine odraslih (32,8 posto) i mlađih odraslih (33,4 posto) igralo je igre na sreću u godini koja je prethodila istraživanju, pritom čak 40,5 posto muškarca te 25,3 posto žena. Osim Eurojackpota, koji je igralo nešto manje od 10 posto ispitanih, loto je na drugom mjestu sa 7,8, a na trećem su kladioničke igre sa 6,6 posto.

Videoigre češće igraju mlađi odrasli (52,7 posto) nego odrasli, gotovo 30 posto. Dobna skupina koja ih najčešće igra ima od 15 do 24 godine i to čak više od pola, 65,6 posto. Najpopularnije su 'ležerne videoigre' poput igre kartama (osam posto), a na drugom mjestu su sportske igre s malo manje od četiri posto.

Društvene mreže koriste svi, bez obzira na dob

Prevalencija korištenja društvenih mreža iznosi 78,3 posto među odraslima i 95,4 posto među mlađim odraslima. Žene ih koriste češće od muškaraca - 81 naspram 75,6 posto - te je čak 97,3 posto ispitanika u dobi od 15 do 24 godine, što je najviši postotak. Najviše se koriste Facebook (40,9 posto), zatim Instagram (19,9 posto) te TikTok (9,6 posto).