DUGO PUTOVANJE

Europa Clipper na putu prema tajnovitom mjesecu: Istraživanje može početi

28.11.2024 u 20:18

Bionic
Reading

Najveća NASA-ina planetarna misija dosad istražit će Jupiterov mjesec Europu, a prije toga će, kako bi se ubrzala i kalibrirala, proći oko Marsa i još jednom proletjeti pokraj Zemlje. Agencija je nedavno javila da je Europa Clipper uspješno aktivirao dva ključna znanstvena instrumenta

NASA-ina misija Europa Clipper, lansirana 14. listopada, uspješno je aktivirala dva ključna znanstvena instrumenta dok nastavlja svoje putovanje prema Jupiterovu sustavu. Cilj ove misije je istraživanje ledenog Jupiterovog mjeseca Europe, za koji se vjeruje da skriva podzemni ocean.

Putovanje do Europe

Letjelica je lansirana iz NASA-inog Svemirskog centra Kennedy na Floridi raketom SpaceX Falcon Heavy. Trenutno se nalazi 20 milijuna kilometara od Zemlje, krećući se brzinom od 35 kilometara u sekundi u odnosu na Sunce. Prijeći će ukupno 2,9 milijardi kilometara i stići do Jupitera 2030. godine. Godinu kasnije počet će niz od 49 preleta Europe koristeći širok raspon instrumenata za istraživanje uvjeta pogodnih za život u oceanu ispod njene ledene površine.

Nakon lansiranja letjelica je uspješno razmjestila svoje solarno napajanje, čija duljina odgovara košarkaškom igralištu. Solarni paneli osiguravaju energiju za misiju tijekom dugog putovanja i znanstvenih aktivnosti u Jupiterovu sustavu. Letjelica je istegnula i svoju magnetometarsku ruku dugu 8,5 metara. Magnetometar će mjeriti magnetsko polje oko Europe, pomažući znanstvenicima pri potvrđivanju postojanja oceana te procjeni njegove dubine i saliniteta.

Četiri upravo rastegnute visokofrekventne antene, svaka duljine 17,6 metara, i osam vrlo visokofrekventnih antena, duljine 2,76 metara, omogućit će penetraciju kroz ledenu koru Europe kako bi se otkrile njene podzemne strukture i slojevi.

Koraci prema Jupiteru

Kako bi stigla do Jupitera, letjelica će izvesti nekoliko gravitacijskih manevara. U ožujku iduće godine odradit će prvi, i to oko Marsa, kad će ga snimiti termalnim imagerom. Nakon toga će se u prosincu 2026. vratiti prema Zemlji i obaviti konačni gravitacijski manevar, tijekom kojeg će magnetometar biti kalibriran mjerenjem Zemljinog magnetskog polja.

Sljedeći koraci misije

Tim će tijekom prosinca i siječnja provesti testove na preostalih sedam instrumenata. U međuvremenu će podaci prikupljeni tijekom ovih testova omogućiti bolju analizu performansi letjelice.

Europa Clipper predstavlja najveću letjelicu koju je NASA razvila za planetarnu misiju. Njena složenost i oprema znanstvenicima će pružiti priliku za otkrivanje potencijalnih uvjeta za život na Europi, što bi moglo biti revolucionarno za razumijevanje života izvan Zemlje, objašnjava Space.