zabrinjavajuće

Među mladima raste stopa jedne vrste raka: Znanstvenici naveli faktore rizika i simptome

12.12.2024 u 18:52

Bionic
Reading

Stope raka crijeva rastu među mlađim odraslim osobama bez jasnog razloga, upozoravaju stručnjaci. Iako bolest još uvijek znatno češće pogađa starije ljude, porast među osobama mlađima od 50 godina u mnogim zemljama izaziva zabrinutost, ističe organizacija Cancer Research UK

Velika Britanija je jedna od zemalja s najvećim zabilježenim porastom, prosječno 3,6 posto godišnje, izvještavaju istraživači u časopisu Lancet Oncology, prenosi BBC.

Kako navode, loša prehrana i pretilost mogu biti među glavnim čimbenicima rizika. Osim toga, konzumiranje prevelike količine prerađenog mesa i premalo vlakana može povećati rizik od obolijevanja.

'Globalni fenomen'

Studija, koja je obuhvatila 50 zemalja između 2007. i 2017. godine, pokazala je da je u njih 27 zabilježen porast slučajeva raka crijeva među mlađim osobama. Iako su mnoge od njih bogatije nacije, neke su bile zemlje u razvoju, kažu istraživači iz Američkog društva za borbu protiv raka.

'Porast slučajeva raka debelog crijeva s ranim početkom globalni je fenomen', izjavio je jedan od autora istraživanja, dr. Hyuna Sung. 'Prethodna istraživanja pokazala su ovaj porast uglavnom u zapadnim zemljama s visokim dohotkom, ali sada je to dokumentirano u raznim gospodarstvima i regijama diljem svijeta', dodao je.

Rak debelog crijeva - simptomi

Ljudi bi trebali obratiti pozornost na rane znakove i simptome, poput pojave krvi u stolici.

Ostali simptomi mogu uključivati:

  • stalnu promjenu u navikama pražnjenja crijeva – češće pražnjenje ili pojavu rjeđe stolice
  • bol u trbuhu, osjećaj nelagode ili nadutosti.

Cancer Research UK naglašava da, iako stope raka crijeva među mlađim odraslim osobama rastu, one su i dalje niske – otprilike jedan od 20 karcinoma crijeva u Ujedinjenom Kraljevstvu dijagnosticira se kod osoba mlađih od 50 godina. Od 44.100 novih slučajeva godišnje u Ujedinjenom Kraljevstvu, otprilike 2600 zabilježeno je u dobnoj skupini od 25 do 49 godina.

'Broj ranih slučajeva raka crijeva među muškarcima i ženama u Ujedinjenom Kraljevstvu vrlo je nizak. Stoga je teško sa sigurnošću reći zašto stope rastu bržim tempom u određenim skupinama', rekao je glasnogovornik te organizacije Jon Shelton.

Međutim čimbenici rizika, poput prehrane, pretilosti, alkohola i pušenja, mogli bi igrati značajnu ulogu. 'Poboljšanja u dijagnostici, koja omogućuju ranije otkrivanje bolesti, također bi mogla biti ključni faktor u povećanju broja zabilježenih slučajeva', dodao je Shelton.

Potrebno je još istraživanja

Dr. David Robert Grimes, stručnjak za biostatistiku s Trinity Collegea u Dublinu, naglašava potrebu za dodatnim istraživanjima. 'Ovo otkriće je zanimljivo, ali moramo se oduprijeti porivu da donosimo prebrze zaključke, osobito s proturječnim i složenim podacima', rekao je.

'Iako ova informacija može djelovati zabrinjavajuće kada se promatra izolirano, također bi mogla značiti da nam poboljšani probir i detekcija omogućuju ranije otkrivanje raka', dodao je Grimes.

Deborah James, koja je preminula od raka crijeva u dobi od 40 godina, dobila je široke pohvale zbog svoje iskrenosti u dijeljenju iskustava putem društvenih mreža prije smrti.

'Provjerite svoju stolicu'

Pozvala je ljude da 'provjere svoju stolicu' i testiraju se ako primijete nepravilnosti u pražnjenju crijeva.

Majka dvoje djece, mnogima poznata kao Bowelbabe, vodila je podcast 'You, Me and the Big C' na platformi BBC Sounds i snimila dokumentarac o životu s ovom bolešću.