Gradonačelnik Metkovića Božo Petrov za mjesec do dva podignut će plaće svih 23 zaposlenih u gradskoj upravi grada kojim vlada, no plaće neće biti fiksnog iznosa, već će on biti varijabilan, ovisno o tome koliko će tko raditi i imati rezultata. Najavio je to Petrov gostujući u utorak u emisiji Veto na Jabuci TV-u
'Nećemo vratiti plaće na razinu koja je bila prije nego što smo ih sve srezali na minimalac. Plaće od oko 9.000 kuna za pročelnike i 6.000 kuna za ostale zaposlene nisu održive za grad Metković. Vratit ćemo plaće na sredinu, na iznose od 3.500 do 6.000 kuna i dati raspone za stimulacije i destimulacije. Proaktivan stav svih onih koji budu radili i imali rezultate ćemo nagrađivati bonusom - vidjet ćemo hoće li to biti svakih tri ili šest mjeseci - a oni koji neće raditi imat će ponovno minimalac od plaće', najavio je Petrov u emisiji 'Veto'.
Svjestan je da je ovakva njegova odluka na neki način otvaranje vrata kapitalizmu u javnoj upravi, ali to ga ne zabrinjava previše.
'Ne interesira me što će zaposlenici gradske uprave Metkovića o meni misliti za tri godine. Rekao sam im već neka zamisle da rade u privatnoj firmi. Vi to nazivate kapitalizmom? Da, svima miriše na to, ali ja mislim da je sazrelo vrijeme da se kaže stop uhljebima i svetim kravama, sinonimima za državne službenike, i da se počne pošteno raditi svoj posao', rekao je Petrov.
Najavio je da će, jednako kao i ostalima, podići plaću i sebi, pa tako neće više biti jedinstveni gradonačelnik u Hrvatskoj - onaj koji prima minimalac od 3600 kuna.
'O tome koliku ja plaću zaslužujem, odlučivat će Gradsko vijeće Metkovića i njegovi zastupnici, ali i građani Metkovića internetskim anketama', najavio je Petrov u emisiji 'Veto'. Petrov smatra da smanjivanje duga Metkovića za pola, otprilike šest milijuna kuna, jest malo političko čudo, ali da je pred njime i njegovom ekipom tek sada puno teži posao privlačenja investicija u Metković.
'Da ono što smo mi doživjeli kada smo skenirali stanje proračuna u Metkoviću doživi neka firma, odmah bi se proglasio bankrot. Ne stečaj ili predstečaj, već bankrot. Morali smo drastično rezati, pogotovo jer nam je prvih mjesec dana sjelo nekoliko ovrha koje nisu dolazile na naplatu kada je bio na vlasti prijašnji gradonačelnik (Stipe Gabrić Jambo, op.a.). Slučajnost? Procijenite sami', kroz smijeh će Petrov ističući da rast gospodarstva vidi kao izazov.
'Vjerujem da ćemo napraviti puno sada kada smo postavili temelje. Prijavili smo se za državne investicijske projekte, ali i europske, te recimo želimo izgraditi veletržnicu u Metkoviću, ali ne uobičajenu, već proaktivnu, kakve imamo diljem Europe', ističe Petrov.
Danas sa suprugom živi u podstanarskom stanu koji plaća 1500 kuna mjesečno. Osim svojih 3600 kuna i suprugine plaće od 5000 kuna, nema dodatnih primanja, na što je javno insinuirao Stipe Gabrić Jambo.
'Meni je žao što Gabrić ne razumije da netko u Hrvatskoj može, ali i mora živjeti sa 3600 kuna. Supruga radi u školi kao zamjena i imamo solidna primanja s kojima pristojno živimo. Ja sam prije imao plaću od 11.500 kuna i tek je sazrelo vrijeme da kao liječnik kapitaliziram u profesiji sve ono što sam uložio u sebe, ali eto, hazarderski sam ušao u ovo drugo, u politiku. Išao sam više srcem, a ne razumom u to kada sam si smanjio plaću, ali supruga me razumije koliko god joj je teško zbog toga', rekao je Petrov.
Kaže da je svjestan da je teško bilo i zaposlenicima, ali iskreno je odgovorio da njih nije ni pitao što misle o tom potezu.
'Objasnio sam im da drugog izbora nema i da u idućih šest mjeseci moramo osloboditi toliko sredstava u proračunu ne samo za pokrivanje dugova, već i za ulaganja. Radna efikasnost se nije smanjila, dapače negdje se i poboljšala, jer za vrijeme bivšeg gradonačelnika nisu svi radili, bilo je tada i uhljebljivanja, pa bolovanja nakon moje odluke, ali svi su se sada vratili na posao i svi sada rade', kazao je Petrov.
Petrov priznaje da još uvijek postoji dilema njegove ekipe hoće li se ići na parlamentarne izbore ili ne, ali da s SDP-om, HDZ-om i Milanom Bandićem ne misle koalirati.
'Daleko su parlamentarni izbori, ali bilo bi interesantno vidjeti žele li ljudi u Hrvatskoj drugačiji način vladanja i ophođenja kao što smo ga mi predstavili u Metkoviću. I ukoliko i uđemo u Sabor, ja tamo neću sjediti, ja ostajem gradonačelnik do kraja mandata i radim posao kao što smo i krenuli raditi, pa čak i po cijenu gubitka izbora', dodao je Petrov.
Uspoređujući drastične rezove u Metkoviću i one koje bi trebala raditi Vlada, Petrov smatra kako je njima na lokalnoj razini bilo puno lakše rezati troškove.
'Koliko je političara spremno doći na vlast i odmah biti spremno izgubiti iduće izbore? Vjerujem da je naslijeđeno brdo problema u državi i da Kukuriku koaliciji nije lako. Ali moje je mišljenje da su rekli da će napraviti puno više nešto što su objektivno mogli. Definitivno nisu ispunili ono što su najavili u svom programu', zaključio je Petrov.