glani državni inspektor

Mikulić: U Istri će se pojačati broj građevinskih inspektora

06.02.2023 u 13:38

Bionic
Reading

Glavni državni inspektor Andrija Mikulić najavio je u Medulinu, gdje je sudjelovao na konferenciji o bespravnoj gradnji, da će se u Istri pojačati broj građevinskih inspektora kako bi se "stalo na kraj toj velikoj pošasti" te je poručio da se nigdje u Hrvatskoj ne smije nelegalno graditi

"Definitivno ćemo kroz 10-ak dana u Istri pojačati broj građevinskih inspektora, ići će na teren i odraditi sve ono što moraju. Problem možemo riješiti jedino ako smo prisutni na terenu", rekao je u ponedjeljak glavni državni inspektor Mikulić sudionicima konferencije u organizaciji Glasa Istre, među kojima su bili i čelnici županije te općina i gradova.

Ne treba, istaknuo je, govoriti o tome ima li Državni inspektorat dovoljno ljudi jer će, poručio je, "ako zajedno i studiozno krenu riješiti problem", olakšati posao njemu i njegovim suradnicima te sebi samima.

"Čut će se i osjetiti da smo došli", istaknuo je Mikulić.

Govoreći o radu inspektorata, podsjetio je kako je od travnja 2019., kada je osnovan, primljeno 32 tisuće zahtjeva o nelegalnoj gradnji te kako je pola nadzora obavljeno, s tim da pola od tog broja nema veze s nelegalnom, tj. bespravnom gradnjom.

"Čak 128 objekata uklonili smo u Istri, što mi, što vlasnici kada su shvatili da će to ići na njihov trošak. Ponavljam, kroz desetak dana u Istri ću pojačati broj građevinskih inspektora, ići će na teren i odraditi sve one zadaće koje su stavljene pred njih", poručio je Mikulić.

Dodao je kako će zbog toga prebaciti inspektore iz drugih krajeva na područje Istre.

Za partnerski odnos između lokalne i državne vlasti

Također je rekao kako ima predmeta koje inspektorat može završiti, a ima i primjera da stranka koja gradi može dati zahtjev za ozakonjenje te se u tom slučaju mora prekinuti postupak i čekati izvršnost.

"U slučaju da zatraže građevinsku dozvolu, mi opet po zakonu moramo obustaviti predmet", istaknuo je glavni državni inspektor Andrija Mikulić i dodao kako se upravo zato zauzima za partnerski odnos između jedinica lokalne samouprave i države, a on u Istri postoji.

"Ono što treba znati je da mi ne uklanjamo objekte, ali svakako će se promjena ubrzo osjetiti na terenu. Netko te parcele kupuje, pa možemo otvoriti temu tko ih je prodao onome tko je išao u primjerice parcelaciju. Malo po malo te građevine dobiju kućni broj i postanu objekti", istaknuo je Mikulić, koji smatra da je najvažnije poslati poruku da se ne može ni u jednom dijelu Hrvatske nelegalno graditi.

Rekavši kako je bilo koja nelegalna gradnja neprihvatljiva, istarski župan Boris Miletić istaknuo je kako je bitno uvesti konkretne primjere i ukloniti objekte koji imaju izvršna rješenja jer će se time svima poslati poruka kako u Hrvatskoj to više ne prolazi te kako se nelegalni objekti ruše te kako se takvi objekti ne mogu iznajmljivati na crno.

"Čemu urbanizam i prostorno planiranje ako se to ne poštuje. Takve stvari se zasigurno ne događaju u Sloveniji", istaknuo je Miletić.

Rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga poručio je pak kako Rovinj nije ništa specifičniji od ostalih gradova u vezi s bespravnom gradnjom s obzirom na to da u tom gradu, kako je rekao, trenutačno ima oko dvije tisuće legalnih objekata koji su na poljoprivrednom zemljištu.

"Ono najnegativnije što smo dozvolili da se dogodi je upravo ta nesretna legalizacija. Osim toga, nemojmo zazirati od prozivanja tzv. geodetskog lobija koji je sa svojim lobiranjem onemogućio izmjenu zakona o poljoprivrednom i šumskom zemljištu kako bi se zabranila parcelacija", rekao je Paliaga.