U središnjoj informativnoj emisiji RTL-a gostovali su predsjednik Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović. Glavna tema je bila ulazak Hrvatske u EU te gospodarske prilike u zemlji
Milanović je rekao kako opaža da građani imaju zdravu dozu skepse prema pristupanju Uniji.
'Osim kad se glasalo o neovisnosti 1991. godine, svako drugo pitanje koje biste na referendumu ponudili građanima bi podijelilo naciju. Ne na pola, ali uvijek bi jedan dio nacije bio suzdržan ili protiv. I to je dobro. I diljem Europe vlada suzdržanost. Ali, ovo je vrijeme za promjene, za donošenje odluka koje će nas učiniti jačima, vrijeme je u Uniji za donošenje odluka koje će onemogućiti da se dogodi nesigurnost kakva je sada, naročito u bankarskom sektoru. I tu treba podvući crtu. Jer sljedeći korak nisu Sjedinjene Europske Države i nije federacija. Imamo državu, ona nam je jako važna i imat ćemo državu. Više suvereniteta bih dao tek u područjima fiskalne politike, djelomično poreza i kontrole bankarskog sektora', istaknuo je premijer.
Na novinarsko pitanje kad očekuje da će građani živjeti bolje Milanović je odgovorio kako će se to desiti kroz deset godina.
'Očekujem deset godina umjerenog rasta. Nismo siromašna država, ali statistički spadamo u manje bogate zemlje. Vidjeli smo što se dogodilo u državama koje su imale ekplozivnu stopu rasta. Dolazi do društvenog disbalansa, razlika u društvu i nemirne ulice', rekao je premijer.
Usliedio je zatim upit prema Josipoviću je li to dovoljno brzo.
'Važno je za svako društvo i stabilnost da postoji optimizam, energija koja će građane gurati naprijed. Zato je važno da svake godine, pa makar i malo, porastu BDP i standard. Smijemo očekivati barem mali rast i da će biti manji od onog koji će biti naredne godine', odgovorio je predsjednik.
Obojica smatraju kako trošak svečanosti povodom ulaska u EU od šest milijuna kuna nije prevelik i da bi sve više od toga bilo rasipanje.
Nedolazak njemačke kacelarke Angele Merkel nije previše pogodio Milanovića.
'Prije svega, ovo je naša proslava i to valja imati u vidu. U Hrvatskoj se često rezonira da smo centar svijeta i da su naši problemi ili traume glavne teme u Berlinu ili Parizu. No, nisu. Svatko ima svoje razloge. Oni su unutarnjepolitički kada je u pitanju Njemačka i mislim da je to svima jasno. A o detaljima razgovora s Merkel ne mogu govoriti jer oni su brojni i česti, a to se ne radi. Nema veze s onim što mi mislimo da jest. Moramo shvatiti da svijet funkcionira na jednoj drugoj razini, u koju se mi možemo uklopiti. Nismo mi autsajderi. Ono o čemu se spekuliralo je potpuno pogrešno', pojasnio je premijer.