'Marš protiv Monsanta' okupio je u subotu 25. svibnja više od dva milijuna prosvjednika diljem svijeta, izjavili su organizatori ovog dosad najvećeg protesta protiv manipulacija u prehrambenoj industriji te korporacije Monsanto i njenih genetski modificiranih poljoprivrednih proizvoda
U 52 države svijeta i preko 400 gradova, od kojih je jedan bio i Zagreb, održan je u subotu veliki 'Marš protiv Monsanta', korporacije koja proizvodi genetski modificiranu hranu te je povezana s dugom listom kontroverzi u poslovanju. Primjerice u Los Angelesu su prosvjednici nosili transparente s natpisima poput 'Prava hrana za prave ljude' i 'Označite GMO. Imamo pravo znati', a sve je započelo – kao i mnogo toga danas – na Facebooku, na kojem je Tami Canal otvorila stranicu protiv Monsanta. 'Smatrala bih uspjehom da sam mogla mobilizirati 3000 ljudi da mi se pridruže', rekla je Canal, oduševljena odazivom.
U roku od nekoliko tjedana organiziran je i ovaj globalni prosvjed koji se, s obzirom na broj sudionika – više od dva milijuna – može itekako smatrati uspješnim. 'Milijuni marširaju protiv genetski modificirane hrane', glasi naslov kojim je londonski Guardian izvijestio o prosvjedu protiv Monsanta, a i ostali su relevantni svjetski mediji imali priče o tome. U Las Vegasu je na maršu bilo 2500 ljudi, dok se u Washingtonu prosvjed održao ispred ureda Monsanta, a neki su prosvjednici održali i performans praveći se da su umrli zbog njegovih proizvoda.
Prosvjedovalo se i u Čileu, u kojem je Monsanto 2005. godine kupio polja za proizvodnju svojih sjemenki, ali i kompaniju Seminis Vegetable Seeds, koja je imala distribucijske ugovore sa 150 zemalja svijeta. U Beču je također bio velik odaziv, čak nekoliko tisuća ljudi, dok su u Buenos Airesu održali protest ispred argentinskog ureda te korporacije.
Monsanto je već prije izazivao otpor zbog svoje nemilosrdne poslovne povijesti, a o njegovim sumnjivim poslovnim praksama pisalo se u medijima, pa čak i u publicističkim knjigama poput bestselera 'Fast Food Nation' i uznemirujućeg dokumentarca 'Food Inc.', pa se zna i da korporacija ima odlične veze i lobiste u Washingtonu. Jedna od posljedica toga jest i da se u SAD-u uopće ne treba obilježiti GMO hrana, kao i da se farmere na razne načine indirektno prisiljava na korištenje Monsantovih proizvoda, od sjemenki do gnojiva.
Lobisti za Monsanto tvrde da bi 'obavezno označavanje GMO hrane sugeriralo da ti proizvodi nisu ispravni', iako američka Agencija za lijekove i hranu tvrdi da nema nikakvih zdravstvenih rizika od genetski modificirane hrane.