PROBLEMI U ZDRAVSTVU

Ministarstvo uzvraća liječnicima radom u smjenama

02.09.2013 u 19:14

Bionic
Reading

Radi zaštite prava pacijenata na pravodobnu, kvalitetnu i organiziranu zdravstvenu zaštitu, Ministarstvo zdravlja prati podatke o tome koliko je bolničkih liječnika tijekom srpnja i kolovoza povuklo suglasnost za rad duži od 48 sati tjedno, potez na koji je liječnike pozvao Hrvatski liječnički sindikat. Stoga Ministarstvo zdravlja kontinuirano analizira stanje u svim kliničkim bolničkim centrima, kliničkim bolnicama, općim i specijalnim bolnicama kojima je osnivač Republika Hrvatska ili čija su osnivačka prava u postupku sanacije prenesena na Republiku Hrvatsku, priopćilo je Ministarstvo zdravlja

Analizom nisu obuhvaćene zdravstvene ustanove kojima je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje nisu u postupku sanacije: Klinička bolnica 'Sveti Duh', Opća bolnica Gospić i Opća bolnica Ogulin te većina specijalnih bolnica.

Ministarstvo zdravlja, naravno, poštuje i poštovat će pravo liječnika da ne rade dulje od 48 sati tjedno, no prioritet je liječenje pacijenata koje se mora odvijati bez organizacijskih i/ili stručnih poteškoća, navode. Posljedično, Ministarstvo zdravlja u dijelu bolničkih zdravstvenih ustanova uvodi novu organizaciju rada – rad u smjenama i u turnusima. I to u klinikama i odjelima zdravstvenih ustanova u kojima je veći dio liječnika povukao suglasnost da će, ako bude potrebno, raditi više od 48 sati tjedno.

U nekim bolnicama nijedan liječnik nije povukao suglasnost za tjedni rad dulji od 48 sati, primjerice u Klinici za ortopediju Lovran, Klinici za psihijatriju Vrapče te županijskim bolnicama u Varaždinu, Novoj Gradiški i Kninu te specijalnim bolnicama, primjerice u Varaždinskim Toplicama, Klenovniku i Novom Marofu. Prema provedenim analizama u većini zdravstvenih ustanova, unatoč određenom broju liječnika koji su povukli suglasnosti za rad dulji od 48 sati, organizacija rada odvijat će se kao i do sada, uključujući i rad liječnika u dežurstvima i pripravnosti.

To su: KBC Rijeka, KB Merkur, OB Pula, OB Varaždin, OB Zabok, OB Požega, OB Vinkovci, OB Virovitica, OB Nova Gradiška, OB Našice, OB Pakrac, OB Vukovar, OB 'Hrvatski ponos' u Kninu i OB Dubrovnik, Bolnica za plućne bolesti Klenovnik, Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, Neuropsihijatrijska bolnica 'Dr. Ivan Barbot' Popovača i Specijalna bolnica za kronične bolesti Novi Marof.

S druge strane, u pojedinim će ustrojstvenim jedinicama zdravstvenih ustanova (klinikama, odjelima) pružanje zdravstvene zaštite biti osigurano uvođenjem smjenskog rada ili rada u turnusima. Dakle, tamo gdje je većina liječnika povukla suglasnost za rad dulji od 48 sati tjedno, promijenit će se organizacija rada, uz poštivanje zakona i propisa. Bolnice u kojima se smjenski rad uvodi u tri i više ustrojstvenih jedinica su: KBC Osijek i KBC Split te u općim bolnicama u Zadru, Karlovcu, Čakovcu, Sisku i Koprivnici. Kako bi se na vrijeme, po potrebi, prilagođavala organizacija rada svih zdravstvenih ustanova, Ministarstvo zdravlja će i dalje pratiti dinamiku povlačenja ili potpisivanja suglasnosti za rad duži od 48 sati tjedno, naveli su u priopćenju.