Ministri financija eurozone odbili su u subotu produljenje za nekolio tjedana programa financijske pomoći Grčkoj, koji istječe u utorak i nakon toga odlučili nastaviti sastanak bez grčkog ministra financija Janisa Varufakisa kako bi raspravljali o mogućim posljedicama po eurozonu ako Grčka bankrotira.
'Nastavit ćemo sastanak bez našeg grčkog kolege', rekao je predsjednik eurozone Jeroen Dijsselbloem nakon što je prekinut sastanak euroskupine, koji je bio sazvan prije nego što je Grčka najavila referendum o posljednjoj ponudi kreditora.
Dijsselbloem je rekao da je Grčka prekinula pregovore s vjerovnicima i sadašnji program pomoći istječe u utorak 30. lipnja. Euroskupina, ali sa 18, a ne 19 ministara financija nastavit će sastanak kako bi raspravljala o posljedicama te odluke. Grčka treba 30. lipnja uplatiti MMF-u 1,6 milijardi eura. Ako ne plati taj dug prijeti joj opasnost od kaosa i izlaska iz eurozone.
Dijsselbloem je rekao da su ostale zemlje članice koje dijele zajedničku valutu 'odlučni zadržati snagu i vjerodostojnost eurozone'.
U zajedničkoj izjavi koju je prihvatilo 18 ministara financija kaže se da je Grčka 'jednostrano prekinula pregovore kasno navečer 26. lipnja.'
'Europskupina podsjeća na znatne financijske transfere i pomoć tijekom proteklih godina. Euroskupina je bila otvorena do posljednjeg trenutka podržati grčki narod kroz nastavak programa koji je orijentiran prema rastu", kaže se u izjavi i dodaje da su "vlasti eurozone spremne učiniti sve što je potrebno kako bi osigurali finacijskiu stabilnost u eurozoni".
Grčki premijer Aleksis Cipras objavio je u subotu rano ujutro da će grčki glasači na referendumu 5. srpnja odlučiti o tome treba li Grčka prihvatiti paket ekonomskih reformi koji su predložili vjerovnici u zamjenu za nove zajmove kojima bi zemlja izbjegla stečaj. Vjerovnici su zauzvrat zatražili da Grčka prihvati i provede reforme mirovinskog i poreznog sustava, a Cipras, koji je pobijedio na izborima u siječnju obećanjima o odustajanju od štednje, taj je zahtjev nazvao "ucjenom".
U Ateni je u subotu u grčkom parlamentu započela rasprava o organizaciji referenduma, a premijer Cipras je dočekan gromoglasnim pljeskom zastupnika Sirize, dok se oporba pita je li referendum uopće ustavan.
Grčki ministar financija Janis Varufakis izjavio je u subotu da odbijanje eurozone da produlji program pomoći njegovoj zemlji može nanijeti trajnu štetu eurozoni. Na sastanku ministara eurozone, koji su se izvanredno sastali u subotu, odbijen je Varufakisov zahtjev da se na nekoliko tjedana produlji program pomoći zemlji kako bi se grčki građani mogli izjasniti na referendumu o zadnjoj ponudi međunarodnih kreditora.
'Odbijanje produljenja programa pomoći sigurno će načeti vjerodostojnost euroskupine kao demokratske unije i bojim se da će time biti nanesena trajna šteta', rekao je Varufakis novinarima nakon što je sastanak euroskupine prekinut, a preostalih 18 ministra financija eurozone odlučili nastaviti sastanak o posljedicama te odluke bez njega.Vjerovnici - Europska središnja banka, Europska komisija i Međunarodni monetarni fond u svojoj zadnji ponudi predložili su produljenje programa pomoći Grčkoj do početka prosinca i da bi u tom razdoblju mogla dobiti do 15,5 milijardi eura. Od toga iznosa, 12 milijardi bi osigurala Komisija i ECB, a 3,5 milijardi eura MMF.
Grčka bi se zauzvrat trebala obvezati da će provesti niz reformskih mjera, koje uključuju rezanje proračunske potrošnje.Grčki premijer Aleksis Cipras u noći na subotu u izravnom televizijskom obraćanju najavio da će tu ponudu staviti na referendum 5. srpnja, pri čemu će njegova vlada preporučiti biračima da glasuju protiv.Varufakis je na sastanku u subotu zatražio da se postojeći program produlji samo za nekoliko tjedana kako bi zemlja mogla preživjeti dok se ne održi referendum. Grčka mora u utorak 30. lipnja isplatiti MMF-u 1,6 milijadi eura, a bez financijske injekcije njezinih vjerovnika to nije moguće.
Varufakis je rekao da će se njegova vlada i dalje boriti da se postigne dogovor do utorka i ako se postigne prihvatljiv dogovor onda će preporučiti biračima da na referendumu glasuju za. Dodao je da, ionako postoji mogućnost, da će Grci, unatoč preporuci vlade, glasovati za zadnju ponudu vjerovnika.Varufakis je, napuštajući zgradu Vijeća Europske unije, u prolazu kratko dobacio novinarima da je ovo 'tužan dan za Europu, ali mi ćemo to prevladati'.Varufakis je rekao i da europski ugovori ne poznaju mogućnost izlaska iz eurozone. 'Tkogod kaže da je ovo referendum o euru služi se klimavom logikom. Ne postoje odredbe za izlazak iz eurozone', rekao je.
Euroskupina odlučila je nastaviti sastanak bez grčkog kolege, što znači da pitanje Grčke više nije njihova prva preokupacija, nego kako zadržati stabilnost i vjerodostojnost zajedničke valute. Bez novih financijskih sredstava nužnih za plaćanje dugova koji dospijevaju strahuje se da bi Grčka mogla napustiti euro a njezino gospodarstvo doživjeti slom.