Počinje rušenje divlje gradnje, a prvi su na udaru zadarsko i zagrebačko područje. Na otoku Viru, simbolu divlje gradnje u Hrvatskoj, jutros počinje rušenje bespravno izgrađenih objekata. Uz osiguranje policije, bageri će početi rušiti u osam sati. Na udaru će biti uglavnom započeta gradnja i objekti koji nisu namijenjeni za stalno stanovanje, a čiju legalizaciju vlasnici nisu zatražili do propisanog roka, odnosno do kraja prošle godine. Na otoku Viru ima oko 8000 bespravno sagrađenih objekata, a legalizacija je dosad zatražena za nešto više od 4000 objekata. Ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš najavila da će u prvoj fazi biti srušena 10.752 objekta
Počinje najavljeno rušenje bespravno sagrađenih objekata. Kreće se s obale, prema kopnu, rekla je ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš. Druga runda rušenja obavljat će se do kraja ove godine.
Počinje druga runda rušenja bespravno sagrađenih objekata. Kreće se iz Zadra, a za tri do četiri tjedna bageri kreću i za Zagreb, potvrdila je za Media servis ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš. Otkrila je i da će se POS-ovi stanovi osim u Zagrebu graditi i u Splitu.
'Podsjećam da smo i prošle godine radili taj posao rušenja, negdje do 15. prosinca, kada smo sve obustavili, a kako smo i rekli, u veljači nastavljamo dalje', poručila je ministrica za Media servis.
Bageri su od danas u Zadarskoj županiji, iza toga će se zadržati još malo na moru, a onda dolaze na kontinentalni dio.
'Kroz tri do četiri tjedna bageri će doći i do Zagreba. Budući da je glavni hrvatski grad ekonomski centar države, tu se u posljednje vrijeme puno gradilo, a među tim objektima je dosta bespravnih građevina', ističe resorna ministrica.
Prvo se kreće s uklanjanjem objekata u kojima ljudi ne žive ili čija je gradnja tek započela.
'Tu će biti podruma, temelja i započetih građevina, dakle u prvoj grupi je riječ o takvim objektima', kaže Mrak Taritaš.
Prema podacima Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, u Hrvatskoj je trenutno oko 1.500 objekata koji nisu ušli u postupak legalizacije, a više ga nije ni moguće pokrenuti.
'Dakle, riječ je o onima koji su mogli do 31. prosinca prošle godine podnijeti zahtjev i oni to nisu učinili. Paralelno s tim, mi kontinuirano uklanjamo i započete zgrade koje su se gradile iza 21. lipnja 2011. godine. Dakle, oni koji ne mogu ostati u prostoru i koji se u prostoru ne mogu zadržati', pojašnjava Anka Mrak Taritaš.
Država nakon četiri godine počinje graditi POS-ove stanove. Prvo će se graditi u Zagrebu, a trenutno se čeka izdavanje građevinske dozvole za 300-tinjak stanova u Klari.
'Čim se izda ta potvrda, krenut ćemo u postupak javne nabave izvođača i svega ostalog, pa se nadam da ćemo ovo ljeto ili najkasnije ujesen zakopati prvu lopatu te krenuti sa svim aktivnostima', otkriva nam ministrica.
Nakon Zagreba, u planu je i Split, jer upravo u tim gradovima postoji najveća potražnja za takvim stanovima. Mrak Taritaš poziva i sve ostale općine i gradove da se uključe u projekt POS-a.
'Bitno je da je osoba koja aplicira za POS-ove stanove državljanin Republike Hrvatske i da mu je to prva nekretnina, a nakon liste će se odrediti i neki drugi kriteriji', zaključuje ministrica.