U SAD-u, ali i širom svijeta, ljudi se pitaju zašto prebrojavanje glasova nakon predsjedničkih izbora koji su završili u srijedu po srednjoeuropskom vremenu traje toliko dugo, pa se već četvrti dan još uvijek ne zna pobjednik. No, to ni izbliza nije najduže što se čekalo na odluku o tome tko je pobjednik
Relativno nedavno, na izborima 2000., na odluku o pobjedniku čekalo se čak 35 dana. To je bila legendarna izborna utrka između Georgea Busha mlađeg i Ala Gorea, potpredsjednika za vrijeme Billa Clintona, koji je htio zadržati Demokrate u Bijeloj kući. Tada je pobjednika proglasio Vrhovni sud, jedini puta dosad da se to dogodilo, podsjeća BBC.
Na izborni dan, 7. studenog 2000., demokratski kandidat Al Gore osvojio je većinu glasova birača, no sve je ovisilo o 25 elektorskih glasova iz Floride. Razlika je bila toliko mala da je pokrenuto ponovno prebrojavanje glasova, a tek 12. prosinca Vrhovni sud je presudio u korist Busha, po stranačkoj liniji 5:4, čime je ovaj postao predsjednik SAD-a.
>>> [VIDEO/FOTO] Pogledajte što se sve događalo i kako se mijenjala situacija od dana izbora do Bidenova govora u petak navečer
No, čak ni to nije najduže što se čekalo na rezultat izbora. 1876. odlučivalo se gotovo četiri mjeseca, što je do danas ostao rekord. Izbori su također održani 7. studenog, a rezultat je bio poznat tek 2. ožujka 1877., kada je republikanski kandidat Rutherford Hayes bio proglašen pobjednikom s prednošć od jednog elektorskog glasa u odnosu na konkurenta, demokratskog kandidata Samuela Tildena. Da bi se došlo do toga rezultata, prethodno je osnovan dvostranački odbor, kako bi se riješila pravila po kojima će se odrediti novi predsjednik.