Gotovo polovica mladih u zapadnoj Europi smatra da će njihove zemlje biti izravno uključene u oružani sukob unutar sljedećih deset godina. Pokazuju to rezultati izvješća pod nazivom 'Sigurnost nove generacije: Studija o percepciji mladih Europljana prema obrambenom sektoru', koje je izradio Centar za upravljanje promjenama Sveučilišta IE, u suradnji s Airbus Defence and Space, vodećom europskom kompanijom u obrambenom i zrakoplovnom sektoru
Navedeno studija daje tako uvid u percepciju i stavove mladih Europljana prema sigurnosnim prijetnjama, ulozi obrambenog sektora i njegovom značaju u društvu.
Proteklih godina oči cijelog svijeta uprte su u rat u Ukrajini nakon ruske invazije, sukobe na Bliskom istoku i rastuće geopolitičke napetosti. Mladi u Francuskoj, Njemačkoj, Španjolskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu kažu da su zabrinuti zbog sigurnosnih prijetnji, no istovremeno pokazuju 'ograničenu spremnost' za osobno sudjelovanje u obrani svojih zemalja:
- 49 posto mladih vjeruje da će njihove zemlje biti uključene u oružani sukob u narednom desetljeću.
- Više od 70 posto ispitanika smatra terorizam najvećom prijetnjom sigurnosti Europe, dok su ostale glavne prijetnje kibernetički napadi, prirodne katastrofe uzrokovane klimatskim promjenama i Rusija.
- U slučaju vojnog napada na njihovu ili drugu europsku zemlju, samo trećina bi se dobrovoljno uključila u obranu.
Površno znanje o obrambenom sektoru
Istraživanje pokazuje i nizak stupanj informiranosti mladih o obrambenom sektoru i njegovim ključnim akterima:
- Čak 90 posto mladih Europljana ne može imenovati nijednu privatnu obrambenu tvrtku.
- Većina ispitanika povezuje obrambeni sektor s 'vojnom tehnologijom, vozilima i elektronikom', dok manje od 20 posto povezuje sektor s 'istraživanjem i razvojem' ili 'telekomunikacijama i umrežavanjem'
- Najmanje 20 posto mladih ne smatra da su obrambene tvrtke posvećene miru, zaštiti demokracije ili borbi protiv klimatskih promjena.
Jaz između mladih i obrambenog sektora
Ta široko prisutna neinformiranost dodatno naglašava jaz između obrambenog sektora i mlađih generacija, navode sa Sveučilišta IE. Niska razina osviještenosti mladih mogla bi biti odraz općenitog nedostatka interesa i razumijevanja složenosti tog sektora. Ovo posebno dolazi do izražaja u današnjem složenom geopolitičkom okruženju, gdje je uloga obrane ključna, navodi to španjolsko sveučilište. 'Hitno trebamo educirati mlade i bolje ih informirati o važnosti i raznolikim aspektima obrambenog sektora, kako bi se premostio taj jaz'.
'Unatoč ratu u Ukrajini i drugim eskalirajućim sukobima, europska obrana ostaje kontroverzna tema u javnom diskursu, često praćena ograničenim znanjem. Vlade, akademska zajednica i mi, obrambena industrija, moramo bolje raditi na promicanju transparentne i informirane rasprave o ulozi obrane u zaštiti europskog društva, vrijednosti i sloboda', rekao je Jo Mueller, voditelj održivosti i komunikacija u Airbus Defence and Space.
'U svijetu oblikovanom geopolitičkim napetostima, tehnološkom utrkom, klimatskim i energetskim ranjivostima, ključna je dobro informirana svijest o rizicima, prijetnjama i izazovima za našu sigurnost. Ovaj izvještaj analizira stavove mladih odraslih, čija je percepcija često ograničena nedostatkom čvrstih temelja. Vlade, poduzeća i akademska zajednica trebaju se udružiti kako bi promovirali širu kulturu sigurnosti i obrane', dodala je Irene Blázquez, direktorica Centra za upravljanje promjenama Sveučilišta IE.