UOČI LOKALNIH IZBORA

Može li frka oko Hasanbegovića probuditi desno krilo HDZ-a?

08.05.2017 u 15:27

Bionic
Reading

Nakon što je na konferenciji za medije Zlatko Hasanbegović oštro prozvao šefa HDZ-a Andreja Plenkovića i njegove najbliže suradnike promptno je stiglo isključivanje iz stranke, i to zbog kandidiranja na drugoj listi. Koliko će odlazak Hasanbegovića utjecati na istomišljenike u HDZ-u i koliko može utjecati na rezultate lokalnih izbora, upitali smo političkog analitičara Ivana Rimca

Iako je Hasanbegović napao Plenkovića zbog ponašanja i poteza u krizi Vlade, kazavši kako ima mnogih u HDZ-u koji šefa stranke u tome ne podržavaju, politički analitičar Ivan Rimac smatra da za sobom ipak neće povući puno ljudi.

'U ovom trenutku, sve dok Plenković ne napravi neki ozbiljniji kiks, homogenizacija oko postizanja većine učinit će svoje. Koliko će to trajati, ovisi o tome hoće li doći do prvog raspada te većine ili preslagivanja koje će biti nepovoljno za HDZ. To će dovesti više nezadovoljnika, ali ne izvan okvira HDZ-a. Svi nezadovoljnici koji imaju primjedbe svjesni su da izvan HDZ-a nisu toliko moćni', smatra Rimac.

Hasanbegovićev okršaj s Plenkovićem za N1 komentirao je i Goran Čular s Fakulteta političkih znanosti, koji smatra da on računa na eventualne disidente unutar samoga HDZ-a, odnosno da u stranci postoje ljudi koji će slijediti njegov primjer. 'On je u svojevrsnoj paradoksalnoj situaciji, s jedne strane sam se nudi da ga izbace iz stranke, što znači da prebacuje borbu na drugi teren. To je drugačije dosadašnjim pokušajima da se unutar HDZ-a naprave prevrati, a s druge strane ostavlja 'koske' HDZ-u, računajući na jedan broj ljudi, možda i u vodstvu, ali sigurno u članstvu i biračima HDZ-a. Fokusirao se na izbore u Zagrebu te će se vidjeti koliko je uspio u tome', rekao je Čular.

Podsjetimo, Hasanbegović je na press konferenciji ustvrdio da je HDZ postao talac ministra financija Zdravka Marića. 'Plenković je opetovano hazarderski ugrozio opstojnost Vlade i iako je HDZ i dalje favorit na potencijalnim izborima, odlučio sam na kocku staviti svoju političku sudbinu, ne prepuštajući je ničijoj samovolji ili hiru. Zastupam raspoloženje mnogih članova i pristaša HDZ-a', kazao je, među ostalim, Hasanbegović.

U tom kontekstu zanimljiva je i izjava međunarodnog tajnika HDZ-a Mire Kovača, dana prošlog vikenda. 'Aktualni politički trenutak je ozbiljan. Stoga na stranačkim tijelima očekujem raspravu ne samo o kolegi Hasanbegoviću, nego i o raskidu koalicije s Mostom i o tome što dalje, s kojim će političkim strankama HDZ surađivati da bi dugoročno osigurao stabilnu saborsku većinu i političku stabilnost Hrvatske', rekao je Kovač.

Ta izjava zapela je za uho i Rimcu. 'Nismo naviknuti da Kovač ide u disonantne tonove. Postoji desno krilo koje se povezivalo s Hasanbegovićem i kadrovima koji su bili angažiraniji u Vladi za vrijeme Tomislava Karamarka. No pitanje je koliko su spremni izaći iz stranke', kaže Rimac.

Koliko će prošlotjedni događaji, ali i ovaj udarac Hasanbegovića utjecati na rejting HDZ-a, tek treba vidjeti. No što će biti s rezultatima na lokalnim izborima?

'U ovom trenutku to neće značajnije utjecati na izbore jer je Bruna Esih glasanjem za Plenkovića, odnosno Marića, dovela u sumnju svoje pristaše koji su joj to na internetu žestoko zamjerili. U tom kontekstu je pitanje u kojoj će mjeri pristup koji je do sada razvijan, a koji je bio u oponiranju, na kraju u podržavanju, dugoročno moći funkcionirati', smatra Rimac.

U dosadašnjoj kampanji Esih nije baš spominjala rješenja za probleme u Zagrebu, stoga se stvara dojam da Hasanbegović i Esih trenutno vode kampanju za eventualne prijevremene parlamentarne izbore, a ne za lokalne izbore. 'U politici je svaka kampanja dobrodošla - mediji vas moraju pratiti. To je prostor u kojem bezglasni političar može postati onaj koji ima glas. Kredo Esih i Hasanbegović i tematsko određenje kampanje neprimjereni su za 'komunalne' izbore. Sve će završiti na demonstracijama koje su bile oko HNK i to je sve što imaju u setu što se Zagreba tiče', kaže Rimac.