velike ambicije

Može li Rusija obnoviti svoju vojsku nakon ukrajinskog rata? Tri su velika ograničenja, uz jednu prednost

22.11.2024 u 05:57

Bionic
Reading

I dok traje rat u Ukrajini, uz ogromne ruske gubitke, Moskva najavljuje velike planove za proširenje i modernizaciju svojih oružanih snaga. Ambiciozni ciljevi povećanja ljudstva i opreme suočavaju se s demografskim, financijskim i tehnološkim preprekama koje će otežati realizaciju ovih planova

Ruska politička i vojna doktrina temelji se na percepciji dugotrajnog sukoba sa Zapadom, osobito s NATO-om. Stoga je Moskva najavila proširenje vojske s 1,15 na 1,5 milijuna pripadnika. Planovi uključuju stvaranje novog armijskog korpusa, tri motorizirane pješačke divizije, dvije zračno-desantne divizije te širenje mornarice, zrakoplovstva i strateških raketnih snaga.

Povećanje kapaciteta oružanih snaga zamišljeno je kao odgovor na geopolitičke izazove i potrebu za jačanjem vojnih kapaciteta u dugotrajnim sukobima. Međutim, ključni je problem može li Rusija zaista ostvariti ove planove, piše vojni portal National Interest.

Prednosti obnove

Unatoč izazovima, Rusija ima određene prednosti u procesu modernizacije. Rat u Ukrajini značajno je proširio kapacitete obrambene industrije, s tvornicama poput Uralvagonzavoda koje rade u neprekidnim smjenama. Osim toga, borbeno iskustvo stečeno tijekom rata omogućilo je stvaranje nove generacije časnika koji će činiti temelj buduće vojne elite.

Također, ruski Glavni stožer poznat je po sposobnosti prilagodbe. Lekcije naučene tijekom prethodnih sukoba koriste se za modernizaciju doktrina, taktika i operativnih postupaka. Ovo iskustvo daje Rusiji određenu prednost u prilagodbi vojske novim tehnološkim i taktičkim izazovima.

Ključni izazovi

Unatoč ambicijama, Rusija se suočava s ozbiljnim ograničenjima, prvenstveno u demografskom, financijskom i tehnološkom pogledu.

Demografski problemi: Ruska niska stopa nataliteta (ispod 1,4 između 1993. i 2006.) i visoka smrtnost među muškarcima radne dobi ograničavaju bazu potencijalnih regruta. Završetak rata u Ukrajini mogao bi dovesti do pritiska javnosti za demobilizacijom vojnika i ukidanjem postojećih programa produljenja službe, dok bi daljnja mobilizacija bila politički opasna za Kremlj.

Ruska vojska Izvor: EPA / Autor: Yuri Kochetkov

Financijska ograničenja: Trenutni vojni proračun, koji čini gotovo trećinu državnih rashoda, preopterećuje rusku ekonomiju, uzrokujući inflaciju od gotovo 10% u 2024. godini. U mirnodopskom razdoblju, ruska vlada bit će prisiljena smanjiti vojnu potrošnju kako bi stabilizirala gospodarstvo i financirala civilne prioritete.

Tehnološka ograničenja: Sankcije i ograničenja uvoza ključnih komponenti, poput poluvodiča, otežavaju proizvodnju napredne vojne opreme. Iako obrambena industrija radi punim kapacitetom, trenutni tempo proizvodnje ne može nadoknaditi gubitke opreme nastale tijekom rata u Ukrajini.

Oporavak i budućnost

Rekonstrukcija ruske vojske može se podijeliti na dva ključna aspekta: ljudstvo i opremu. Što se tiče ljudstva, dosezanje cilja od 1,5 milijuna pripadnika čini se malo vjerojatnim zbog demografskih i političkih prepreka. Međutim, tehnološke inovacije i operativna prilagodba mogli bi omogućiti Rusiji da i s manjim brojem vojnika ostane relevantna prijetnja.

Što se tiče opreme, trebat će godine za obnovu izgubljenih resursa zbog sankcija i sporog tempa proizvodnje. Ipak, rusko vodstvo ostaje posvećeno dugoročnom jačanju vojske, vođeno percepcijom globalnog sukoba sa Zapadom.