PLAŠTEVI NA ŠKOLJKAMA

Pazite kako izgleda i što sve može nova kamuflaža za ruske oklopnjake

09.11.2024 u 20:55

Bionic
Reading

Ruska vojska primila je ovih dana novu seriju oklopnih transportera Rakuška-M, opremljenih kamuflažom za elektroničko ratovanje i materijalom koji apsorbira radarsko zračenje (RAM). Donosimo više o kamuflaži Nakidka, a ona smanjuje infracrvene, toplinske i radarske signale vozila te je ušla u serijsku proizvodnju u lipnju prošle godine

Kamuflaža oklopnjaka na bojnom polju predstavlja složene, ali bitne izazove za povećanje sposobnosti preživljavanja vozila i učinkovitosti vojnih operacija. Oklopna vozila, osobito tenkovi, mete su visoke vrijednosti, čije uništenje može značajno utjecati na ishod sukoba. Učinkovita kamuflaža oklopnih vozila smanjuje njihovu vidljivost protiv širokog spektra neprijateljskih tehnologija za otkrivanje, uključujući radare, infracrvene senzore i optičke sustave.

Smanjenje vizualnog, toplinskog i radarskog potpisa oklopnog vozila može uvelike smanjiti vjerojatnost otkrivanja i napada, osobito protiv precizno navođenog oružja koje se uvelike oslanja na ove tehnologije za lociranje svojih ciljeva. Stoga je ulaganje u napredne kamuflažne tehnologije i prilagodljive tehnike prikrivanja ključno za održavanje borbene učinkovitosti, ne samo radi zaštite posade, već i radi očuvanja strateških sredstava oružanih snaga.

Ruski državni obrambeni konglomerat Rostec objavio je na svojim internetskim stranicama da su višenamjenski amfibijski oklopni transporteri Rakuška-M, proizvedeni u okviru narudžbe za tekuću godinu, dodatno opremljeni kamuflažnim sustavom Nakidka (rus. plašt). 'Prošli su sve vrste testova na cesti i odobrili su ih predstavnici vojnog odbora za prihvat nove opreme', naglasio je Rostec.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Strategic Insights

Prema Rostecu, oklopne amfibije Rakuška (rus. školjka), koje je proizveo holding Visokoprecizni kompleksi, opremljene su i sustavima za lokalizirano suzbijanje linija za upravljanje bespilotnim letjelicama i kompletima za zaštitu tzv. gornje hemisfere vozila. Također, ugrađeni su moderniji uređaji za noćno gledanje, kojima se služi vozač Rakuške.

Eliminiranje preciznosti navođenog oružja

Nakidka je zamišljena za eliminiranje upotrebe precizno navođenog oružja, a prema moskovskom Znanstveno-istraživačkom institutu za čelik (NII Stali), koji je proizveo kamuflažni sustav, riječ je o kompletu za smanjenje vidljivosti u toplinskom i radarskom spektru. Sustav, naime, smanjuje izglede detekcije danju i noću putem televizijskih sustava za 30 posto te pomoću infracrvenih tražilica dva do tri puta, a radara za čak šest puta.

Nakidkom su opremljeni i tenkovi T-14 Armata
  • Amfibijsko oklopno vozilo Rakuška-M koje je nedavno dobilo sustav Nakidka
  • Rusi eksperimentiraju sa sustavom multispektralne zaštite posljednjih dvadesetak godina - Licencirane fotografije -
  • Ruski tenk opremljen kamuflažom koja apsorbira radarsko zračenje
  • Sustav Nakidka zasad se nije pokazao pretjerano učinkovitim
  • Tenk T-90M opremljen sustavom Nakidka
    +3
Nova oprema za ruske oklopnjake Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Indian Defence Review

Uz to, Nakidka preklapa i smanjuje termalni radarski potpis na pozadinsku razinu objekta, učinkovita je u optičkim, infracrvenim i radarskim valnim pojasevima do 12 centimetra, a istovremeno smanjuje radarski poprečni presjek za 10 decibela po četvornom centimetru. 'Plašt' teži dva kilograma po kvadratnom metru i može se postaviti za 0,4 do jedan radni sat po kvadratnom metru.

Proizvođač ističe i da je Nakidka sposobna izdržati borbene uvjete, poput pogodaka iz pješačkog naoružanja, kao i napade napalmom. Također se navodi da ima dug životni vijek bez potrebe za dodatnim održavanjem. Budući da bi postavljanje dodatnog oklopnog kaveza poništilo njena kamuflažna svojstva, NII Stali ponudio je posebne gumene bočne zaslone koji pristaju preko zaštite u obliku kaveza i dodatno smanjuju vidljivost vozila.

Izvor: Društvene mreže / Autor: European Defense

Radarska kamuflaža uključuje korištenje materijala koji smanjuju radarski presjek oklopnog vozila odbijanjem ili apsorbiranjem radarskih valova, a akustična kamuflaža ima cilj minimizirati zvukove koje proizvodi oklopno vozilo, što otežava detekciju akustičnim senzorima. Pokrivanje i prikrivanje koriste i prirodni okoliš poput brda ili zgrada dok maskirne mreže dodaju sloj prirodnih materijala, poput lišća ili granja, za bolju integraciju s okolišem.

Zapadna iskustva multispektralne kamuflaže

Tehnologija multispektralne redukcije potpisa poput Nakidke također je ključna na bojnom polju, no ona nije isključivo ruski specifikum jer se slična inovacija koristi i na Zapadu. Primjerice, kopnena vojska Sjedinjenih Država upotrebljava Fibrotexov sustav ULCANS za multispektralnu zaštitu oklopa od infracrvenog i radarskog otkrivanja u različitim okruženjima kao što su šume, snijeg i pustinja.

Isto tako, u Ujedinjenom Kraljevstvu se eksperimentiralo tehnologijama digitalne kamuflaže korištenjem složenih obrazaca za učinkovitu integraciju oklopnih vozila u njihovu okolinu. Njemačka je također razvila digitalne i multispektralne kamuflažne sustave za svoje tenkove, fokusirajući se na uzorke koji ometaju vizualne, infracrvene i radarske potpise kako bi se vozila stopila s različitim okruženjima. U Švedskoj je pak Saab Barracuda razvio multispektralne kamuflažne sustave, čime su povećane sposobnosti preživljavanja borbenih oklopnih vozila na bojištu.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Jack Onell

Ovi sustavi ilustriraju rastući trend u vojnoj tehnologiji s fokusom na smanjenju prepoznatljivosti vozila različitim metodama otkrivanja kako bi se poboljšala njihova operativna skrivenost i sposobnosti preživljavanja u scenarijima moderne borbe. Valja reći da su Rusi još prije gotovo dvadesetak godina eksperimentalno opremili svoje tenkove T-72B i T-90S sustavima na kojima se temelji aktualna Nakidka.

Kako bi smanjila svoju vidljivost, nova ruska topnička samohodna haubica 2S19M2 također koristi skup kamuflažnog sustava za smanjenje toplinskog otiska vozila i povećanje zaštite od radara, toplinske i optičke detekcije za više od 1,5 puta, čime se poprilično smanjuje učinkovitost visokopreciznog oružja.

No čini se da Nakidka nije toliko efikasna jer su Ukrajinci početkom prošle godine Javelinom onesposobili ruski tenk T-90M opremljen tim sustavom. U kojoj mjeri će se u sličnim scenarijima snaći Rakuška-M, znat će se čim se ta dodatno zaštićena vozila nađu na bojišnici.