Nositelji projekta 'Muzeja velikih ljubavi', planiranog u kuli Sv. Frana u Dubrovniku, pokrenuli su spor protiv Društva prijatelja dubrovačke starine (DPDS) tražeći dodjelu tog prostora za čiji su godišnji zakup dali najveću ponudu od 61.250 kuna i ističući kako je to više od onog što plaća sadašnji zakupac kojem je ugovor nakon isteka automatski bio produžen 'jer je redovito plaćao najam i DPDS s njim dosad nije imalo loših iskustava'
Zastupnici projekta 'Muzeja velikih ljubavi' zagrebačke tvrtke Dan D Konzultanti u tužbi tvrde kako na taj prostor imaju pravo jer su ispunili uvjet povoljnije ponude za prostor za koji je posljednjeg dana prošle godine istekao najam. No, nakon zaprimanja njihove ponude, Malo vijeće DPDS-a donijelo je rješenje da se njihova ponuda ne prihvaća navodeći kako je suglasno kako za poslovni prostor u kuli Sv. Frana već postoji zakupac s kojim DPDS ima ugovor sklopljen do 31.12. 2018.
'Taj ugovor se automatski produžava na sljedeću godinu ako sa zakupcem nema nikakvih problema te ako zakupac sam ne odluči više taj prostor ne uzeti u zakup. Odnosno, Društvo nijednog zakupca, ako s njim nema problema i ako svoje obveze podmiruje, ne izbacuje da bi da bi na njegovo mjesto postavilo nekog drugog bez obzira na veću ponuđenu cijenu', stoji u odgovoru DPDS-a navedenom u tužbi.
S druge strane, nositelji projekta 'Muzeja velikih ljubavi' ističu kako su se na tužbu odlučili jer se DPDS nije ponio zakonito ni u skladu s dobrim poslovnim običajima – naročito oko zakupa poslovnog prostora.
Posebno naglašavaju i kako DPDS ne upravlja nekretninama u svojem vlasništvu, nego onima u vlasništvu Grada Dubrovnika te da se stoga poslovni prostori obavezno moraju davati transparentno i uz jasne i unaprijed poznate kriterije i proceduru te da automatsko' produljenje postojećih ugovora nije i ne može biti zakonom utemeljena opcija.
Osim toga, u tužbi ističu i da je i DPDS svoju ugovornu ovlast upravljanja i korištenja dubrovačkih gradskih zidina prenio na tvrtku 'Naša baština' čime, kako ocjenjuu,' javnost, Grad Dubrovnik i njegove građane doveli u zabludu' jer je obveza DPDS-a 'upravljati i koristiti predmetnu nekretninu kao savjesni gospodarstvenik i u najboljem interesu Grada Dubrovnika kao vlasnika nekretnine'.
U svom tužbenom zahtjevu zatražili su i da se u ovom sporu kao svjedoci saslušaju dubrovački gradonačelnik Mato Franković, čelnici 'Naše baštine' i DPDS-a Lukša Hanza, Niko Kapetanić i Denis Orlić.
S druge strane, zastupnici DPDS su na pripremnom ročištu održanom u srijedu na dubrovačkom Trgovačkom sudu istaknuli kako Društvo 'sredstvima pribavljenim od zakupnine poslovnih prostora samostalno raspolaže' te da "navedena sredstva ne ulaze u podjelu sredstava sa Gradom Dubrovnikom jer se takva raspodjela odnosi samo na prihode prikupljene naplatom ulaznica za zidine'. Odnosno, da predmet spora 'nije u nikakvoj vezi s pravnim i financijskim interesima Grada Dubrovnika'.
Nakon održanog pripremnog ročišta, glavna rasprava u ovom sporu zakazana je za 17. srpnja.