Britansko izdanje Insidera objavilo je ovih dana da ukrajinski lovci MiG-29 već neko vrijeme koriste mamce tipa ADM-160 MALD, a proizvodi ih američki obrambeni div Raytheon. Riječ je o oružju nalik na krstareću raketu dizajniranom ne da kinetički napada protivnika, već da stimulira, zbuni i odvrati pažnju neprijateljske protuzračne obrane. Donosimo više detalja o tom sustavu koji dosad nije viđen na ukrajinskim lovcima i kakvo je njegovo značenje na bojištu
Kanadski analitičar Colby Badhar, koji piše za neovisne istraživačke internetske novine fokusirane na Rusiju, objavio je nedavno fotografiju ukrajinskog MiG-a 29 iz 114. taktičke zrakoplovne brigade opremljenog mamcima ADM-160 MALD. Objavljena fotografija daje jasan pogled na donji dio višenamjenskog jednosjeda pri niskom letu, a na dva njegova potkrilna nosača vidljivi su upravo Raytheonovi mamci, za koje dosad nije bilo pouzdanih dokaza da ih koristi lovačka komponenta ukrajinskog ratnog zrakoplovstva.
Badhar povezuje korištenje mamaca američke proizvodnje s britanskim Storm Shadow, odnosno francuskim nisko uočljivim krstarećim raketama dugog dometa SCALP-EG koje se lansiraju iz zraka, a o kojima je tportal već pisao. Analitičar navodi da su Raytheonovi mamci integrirani s anglofrancuskim raketama kako bi se povećala složenost ukrajinskih napada na ruske ciljeve. Pritom ističe da takva interakcija slabi učinkovitost ruske zračne i proturaketne obrambene mreže, a istovremeno proširuje ukrajinske udarne sposobnosti.
ADM-160 MALD je zapravo potrošna raketa mamac koja se lansira iz zraka, a koristi gradijent indeks optiku za stvaranje radarskog presjeka koji simulira prijateljski avion kako bi se zbunilo i degradiralo sposobnost protivničkih proturaketnih obrambenih sustava. Kasnije varijante mamaca opremljene su i elektroničkim protumjerama za aktivno ometanje radara za rano upozoravanje i pronalaženje ciljeva.
Mamac dužine 2,8 metara i težine oko 115 kilograma ima sklopljena krila kako bi se lakše integrirao na kompaktniji nosač, a prilikom lansiranja ta se krila otvaraju, dok Hamiltonov turbomlazni motor TJ-150 pokreće projektil na unaprijed određeni kurs koji se sastoji od 100 točaka. MALD na kursu održava inercijski navigacijski sustav s GPS podrškom, a premda je unaprijed programiran, pilot može promijeniti kurs u bilo kojem trenutku prije lansiranja.
Ključan čimbenik američkog ratnog zrakoplovstva
Inače, MALD-ova maksimalna brzina iznosi oko 0,9 Macha, strop leta mu je 12,2 kilometra, a domet 920 kilometara. Uz to, ima sposobnost lebdenja iznad cilja te autonomiju od oko 45 minuta.
Pojedini analitičari uvjereni su da su Ukrajinci od Amerikanca dobili inačicu poznatiju kao MALD-J, a koja može djelovati kao mamac, ali i ometač. Ta varijanta, čija je jedinična cijena nekih 320.000 dolara, ima podatkovnu vezu za svjesnost situacije i prilagodbe ciljanja tijekom leta te se u konfiguraciji mamca i ometača smatra ključnim čimbenikom budućnosti američkog ratnog zrakoplovstva jer je integrirana u sve lovce, jurišnike, bombardere i borbene dronove u sastavu te grane američke vojske.
Valja reći da postoji interes za implementaciju i u američke palubne lovce jer osigurava mogućnost ometanja specifičnih radara i onemogućavanja integriranih sustava protuzračne obrane, kao i otkrivanja prijateljskih zrakoplova ili lebdećeg streljiva. Pentagon je pak na takvo razmišljanje ponukan zbog sve učestalijih prijetnji Kine u indopacifičkoj regiji.
Uskoro i na ostalim ukrajinskim avionima?
Što se tiče Ukrajine, vjeruje se da se MALD koristi za ometanje i zbunjivanje ruske protuzračne obrane te pružanje boljih prilika ukrajinskim projektilima da dosegnu svoje ciljeve. Konkretno, MALD se primarno koristi kao potpora udarima krstarećim projektilima što se lansiraju iz zraka, uključujući već spomenute Storm Shadow, koje isporučuju Ujedinjeno Kraljevstvo i Italija, kao i francuski ekvivalent SCALP-EG. Kako se MALD može povezati i s njemačkim raketama KEPD 350 Taurus, ocjenjuje se da postoji i mogućnost njihova proširenog korištenja ako stignu u Ukrajinu.
Korištenje MALD-ova u Ukrajini itekako ima smisla jer ti mamci mogu biti opremljeni na način da imaju istaknutije radarske oznake od projektila kojima pomažu, čime se odvlači neprijateljska protuzračna obrana. Storm Shadow i SCALP-EG imaju slabo uočljive karakteristike, čime se značajno smanjuje raspon u kojem ih određeni senzori mogu detektirati. Analitičari ocjenjuju da te sposobnosti, uparene s pažljivim planiranjem ruta na temelju najnovijih obavještajnih podataka o položajima i sposobnostima neprijateljske protuzračne obrane, mogu drastično poboljšati ukrajinske izglede za uspješan napad krstarećim projektilima.
Budući da se u MALD mogu učitati odgovarajući podaci o ciljevima prije lansiranja, integracija u MiG-29 vjerojatno nije bila pretežak pothvat. Imajući na umu jednostavnost implementacije i relativnu dostupnost krstarećih projektila zapadne proizvodnje, treba primijetiti da se MALD-ovi na identičan način mogu integrirati i u ukrajinske jurišnike tipa Su-24 i lovce Su-27, iako prvi tip aviona ima prioritet kada je u pitanju korištenje tog naprednog sustava.