lokalni izbori

Nakon 12 godina Mostarci biraju novu vlast u gradu simbolu podjela u BiH

20.12.2020 u 08:24

Bionic
Reading

Birališta su otvorena su u nedjelju ujutro u Mostaru i građani nakon 12 godina imaju priliku izabrati novi saziv vlasti u tome gradu, koji je simbol dubokih etničkih podjela u BiH četvrt stoljeća nakon rata

Prvi sati lokalnih izbora u Mostaru koji se održavaju nakon punih 12 godina u uvjetima epidemije koronavirusa protječu bez većih gužvi i problema.

Na biračkim mjestima ne čeka se duže od nekoliko minuta. Prethodno se svima mjeri temperatura te prskaju ruke dezinfekcijskim sredstvom.

Svaki birač dobiva dva glasačka listića. Na jednome bira svoje predstavnike s jednoga od šest gradskih područja u kojemu živi, a na drugome odlučuje o kandidatima s gradske liste s koje se bira 35 gradskih vijećnika.

Po navodima iz gradskog izbornog povjerenstva, izbori protječu bez problema, s izuzetkom nekoliko prigovora stranačkih promatrača da im nije omogućen pristup biračkome mjestu.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović glasovao je u pratnji supruge Bernardice na biračkome mjestu u Hrvatskome domu herceg Stjepan Kosača.

„Nisu ovo povijesni izbori, ali jesu prevažni jer je netko 12 godina uskratio pravo građanima Mostara da glasaju zbog nametnutih pravila visokog međunarodnog predstavnika. Zbog toga je krajnje vrijeme da međunarodni dužnosnici prestanu nametati rješenja“, rekao je Čović u kratkoj izjavi za medije nakon glasanja.

Na upit o kaznenim prijavama koje su podnesene zbog izbornog inženjeringa i fiktivnog prebacivanja više stotina birača iz istočnog većinskog bošnjačkog dijela grada u gradska područja s hrvatskom većinom, rekao je kako se radi o brutalnom pokušaju kršenja demokratskog procesa glasovanja.

  • +7
Lokalni izbori u Mostaru Izvor: Pixsell / Autor: Denis Kapetanovic/PIXSELL

„Nečasno, nekorektno i kazneno odgovorno ponašanje. Zato smo podnijeli kaznene prijave protiv svih ljudi koji su se fiktivno prijavili, po čak 20 osoba na jednoj adresi, ali i svih onih koji su to omogućili“, rekao je Čović.

Kako su za Hinu potvrdili u Gradskom izbornom povjerenstvu Mostara, svih 150 redovitih biračkih mjesta otvoreno je na vrijeme, a nešto više od 100.000 birača moći će glasati do 19 sati.

Oni biraju između 370 kandidata raspoređenih na listama.

Dvadeset mobilnih timova bit će na raspolaganju osobama koje ne mogu izaći na birališta, a ovoga puta to će u najvećem broju biti oni koji su zaraženi koronavirusom.

Izbore prati 1717 promatrača, a prvi rezultati očekuju se u 21 sat.

Građani Mostara na izborima biraju 35 vijećnika u Gradskome vijeću iz kojega se posredno bira novi gradonačelnik. Svaki birač na glasačkome mjestu dobiva dva listića. Na jednome bira svoje predstavnike s jednoga od šest gradskih područja u kojemu živi, a na drugome odlučuje o kandidatima s gradske liste.

Sa šest gradskih područja, koja su i izborne jedinice, bira se 22 vijećnika, dok se 13 njih bira s jedinstvene gradske liste kao da je Mostar jedna izborna jedinica.

Za lokalne izbore u gradu na Neretvi prijavljeno je gotovo 4000 birača iz inozemstva, a oni koji imaju poteškoća s glasanjem zbog otežanog poštanskog prometa mogu svoj izborni listić dostaviti u najbliže nadležno diplomatsko – konzularno predstavništvo Bosne i Hercegovine u 17 zemalja svijeta.

Mostar nakon 12 godina ima mogućnost birati novi saziv Gradskog vijeća nakon što su se vodeći hrvatski i bošnjački političari, čelnici HDZ-a BiH i SDA Dragan Čović i Bakir Izetbegović dogovorili o izmjenama Izbornog zakona koji se odnosi na taj grad.

Na popisu političkih subjekata čije je sudjelovanje na izborima dopustio SIP su 32 političke stranke, koalicije i neovisna kandidata, no izvjesno je kako samo manji broj njih može računati da će osvojiti toliko vijećničkih mandata koliko je potrebno za presudan utjecaj na izgled buduće gradske vlasti.

Svima je cilj isti - osvojiti 18 mjesta u Gradskom vijeću i tako dobiti kontrolni paket koji će presuditi o novom gradonačelniku. Najveće hrvatske i bošnjačke stranke su kao svoje buduće kandidate za tu dužnost istaknule dva liječnika.

Lista HDZ BiH za novog gradonačelnila nudi Marija Kordića, ravnatelja Doma zdravlja u zapadnom dijelu grada, a SDA bi za gradonačelnika željela postaviti Zlatka Guzina, liječnika bolnice "Dr Safet Mujić" iz istočnog dijela grada.

Uz blokove predvođene HDZ-om i SDA-om, na glasove Mostaraca ove godine računa i oporbena koalicija koju čine Naša stranka i SDP BiH. Oni, uz potporu stranke Narodi i pravda (NiP), računaju kako bi, na krilima uspjeha kojega su ostvarili na izborima u studenome u Sarajevu, mogli dobiti i do šest mandata, što bi im osiguralo utjecaj na donošenje svih bitnih odluka.

Za mjesto u Gradskom vijeću Mostara ove se godine po prvi put bori i koalicija pod nazivom "Ostajte ovdje - zajedno za naš Mostar", a ona bi trebala okupiti mostarske Srbe koji su do sada uglavnom bili glasačko tijelo multietničkih stranaka. Ta koalicija, nastala pod izravnim utjecajem čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika, računa da bi mogla dobiti do tri mandata.