Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk stigao je u posjet Zagrebu, gdje razgovara s hrvatskim premijerom Tihomirom Oreškovićem, prije svega o izbjegličkoj krizi. Na putu iz Ljubljane u Zagreb posjetio je izbjeglički centar u slovenskoj Dobovi, gdje se nalazi oko 450 izbjeglica i migranata koji čekaju kad će biti upućeni prema sjeveru, jer im je glavna ciljna destinacija Njemačka
Dobova je, prema dogovoru s Hrvatskom, jedina ulazna točka za migrante, a kroz nju je od početka godine prošlo skoro 100.000 izbjeglica i migranata. Na međunarodnu željezničku postaju Dobova Hrvatska dovozi migrante iz Opatovca odnosno istočne Slavonije, a Slovenija je prije tjedan dana uvela pravilo prema kojemu u Dobovi prima samo jedan vlak dnevno s najviše 580 migranata, s time da je zadnjih dana bilo situacija kada dnevno nije ušao niti jedan migrant odnosno izbjeglica. Isto tako, Austrija je nedavno kao jedinu ulaznu točku za migrante iz Slovenije odredila granični prijelaz Spielfeld/Šentilj, a broj migranata koji će dnevno moći zatražiti azil u Austriji ograničila na 80 te na najviše 37.500 u ovoj godini.
Predsjednik Europskog vijeća je nakon sinoćnjih razgovora sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom u Ljubljani rekao da je u sadašnjem trenutku potrebna koordinacija u EU-u kako bi se što više pomoglo Grčkoj, koja ima najviše problema zbog velikog broja migranata na svom teritoriju.
"Grčka treba najviše naše pomoći i naša je zajednička odgovornost da joj pomognemo što više možemo", kazao je Tusk. Naglasio je i potrebu suradnje s Turskom kako bi se izbjegla humanitarna katastrofa do koje bi moglo doći ako se prevelik broj migranata uputi prema Europi, a zbog različih pristupa migrantskoj krizi budu zaustavljeni na granicama.
Cerar je u razgovoru s Tuskom naglasio potrebu da se prema migrantima na učinkovit način primjenjuje schengenski režim te da se pomogne Grčkoj koja se susreće s humanitarnom katastrofom, ali je dodao da treba uvažiti teškoće koje zbog migrantskog vala imaju države na tzv. balkanskoj ruti.
"Sve dok nemamo zajedničkog rješenja i dok se ono ne provede, važno je da pribjegavamo rješenjima koja vode u pravcu rješenja krize", kazao je Cerar.
Slovenija je skeptična prema mogućnosti da se izlaz iz migrantske krize nađe u dogovoru EU-a i Turske kojim bi se zaustavio izbjeglički val, na čemu inzistira njemačka kancelarka Angela Merkel, a sve je naklonjenija austrijskom konceptu uvođenja dnevnih kvota za prolaz migranata i izbjeglica pa je zadnjih tjedana zaoštrila politiku prema migrantima i potencijalnim azilantima te od prošlog tjedna iz Hrvatske prima najviše jedan vlak s migrantima i najviše 580 ljudi dnevno.
Zbog bojazni da će migranti koje ne prime Austrija i Njemačka krenuti u suprotnom smjeru, natrag prema jugoistoku, i da će u Sloveniji u velikim brojevima tražiti međunarodnu zaštitu, slovenski parlament je, uz pristanak vlade, a na inzistiranje oporbe, izmijenio zakon o azilu kojim se isključuje mogućnost da azil u Sloveniji zatraži osoba koja je prije toga bila u Europskoj uniji i u sigurnim državama.
Vlada tvrdi da su novi propisi o azilu još uvijek u skladu s međunarodnim propisima i pravilima Europske unije. Protiv izmjena zakona glasovali su zastupnici Udružene ljevice (ZL) koji tvrde suprotno, a i nevladine organizacije navode da je Slovenija time na minimalnu razinu spustila standarde za izbjegličku zaštitu.
Slovenski tisak navodi da je smisao Tuskove misije u nalaženju više koncepata pristupa migracijskoj krizi koji se pojavljuju unutar Europske unije, a ljubljanski dnevni list "Dnevnik" navodi kako je to u sadašnjoj situaciji postalo "nemoguća misija".