NATO je u četvrtak optužio Rusiju da pokušava destabilizirati Zapad novim nuklearnim oružjem, kibernetičkim napadima i tajnim akcijama poput trovanja ruskog dvostrukog agenta u Britaniji i time stvara stanje ni rata ni mira
Glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza (NATO)-a Jens Stoltenberg rekao je novinarima da je trovanje Sergeja Skripala i njegove kćeri nervnim otrovom novičok u britanskom gradu Salisburyju 'opasan model ruskog ponašanja tijekom mnogih godina'.
Rusija odbacuje svaku umiješanost u trovanje i poručuje da je NATO taj koji ugrožava mir u Europi.
Stoltenberg je optužio Rusiju da miješa nuklearno i konvencionalno oružje u vojnoj doktrini i vojnim vježbama i da je time snizila prag za lansiranje nuklearnih napada, te nadalje optužuje Rusiju da se sve više koristi 'hibridnim taktikama' kao što je sudjelovanje vojnika bez vojnog znakovlja.
Kao dokaze ruske prijetnje Stoltenberg je nabrojao rusku aneksiju poluotoka Krim u 2014. godini, zatim rusku potporu separatistima u Ukrajini, rusku vojnu nazočnost u Moldaviji i Gruziji, upletanje u izbore u zapadnim zemljama i sudjelovanje u ratu u Siriji.
Kao još jednu prijetnju istaknuo je razvoj novog nuklearnog oružja koje je predsjednik Vladimir Putin predstavio u 'ratobornom' govoru pred parlamentom 1. ožujka.
Moskva 'briše granicu između mira, krize i rata', rekao je Stoltenberg poručivši da je takvo postupanje 'destabilizirajuće i opasno'.
Nakon sastanka s britanskim veleposlanikom pri NATO-u Stoltenberg je istaknuo da London nije zatražio aktiviranje članka 5 o zajedničkoj obrani vojno-političkog saveza, ali je rekao da Rusiju treba odvratiti od napada.
'Ujedinjeno Kraljevstvo odgovorit će umjereno i proporcionalno... Potpuno podržavam da je potrebno odgovoriti, jer posljedice (Rusija) mora snositi kada pokrene akcije poput onih u Salisburyju', rekao je.