Jens Stoltenberg:

NATO se sprema za svijet bez ograničenja u nuklearnom ratovanju

13.02.2019 u 20:08

Bionic
Reading

NATO se priprema za svijet bez sporazuma o ograničenju nuklearnih raketa srednjeg dometa (INF) između Sjedinjenih Država i Rusije i razmatra posljedice ruskog kršenja toga sporazuma, izjavio je u srijedu u Bruxellesu glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza Jens Stoltenberg.

Stoltenberg je na konferenciji za novinare nakon prvog dana sastanka ministara obrane zemalja članica NATO-a rekao kako sporazum koji poštuje samo jedna strana ne može jamčiti sigurnosti.

"Zato su Sjedinjene Države uz punu potporu svih saveznika u NATO-u, objavile svoju namjeru da se povuku iz INF-a. To je trajati šest mjeseci tako da Rusija još ima prigodu vratiti se i poštovati sporazum i pozivamo je da iskoristi tu priliku. Rusija zna što treba učiniti i svi saveznici spremni su se angažirati s Rusijom, ali se također pripremaju za svijet bez INF-a, o čemu su danas razgovorali ministri obrane", rekao je Stoltenberg.

Sporazum o ograničenju raketa srednjeg dometa potpisali su 1987. godine tadašnji američki predsjednik Ronald Reagan i sovjetski vođa Mihail Gorbačov. Sporazumom se zabranjuju nuklearne rakete dometa između 500 do 5500 kilometara. Sjedinjene Države su početkom ovoga mjeseca najavile da će za šest mjeseci, početkom kolovoza, izići iz toga sporazuma jer ga se Rusija ne pridržava.

Stoltenberg je nešto ranije najavio da će se na rubu konferenciji o sigurnosti koja se ovaj tjedan održava u Muenchenu razgovorati s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom o mogućnosti da se taj sačuva taj sporazum. 

Glavni tajnik je dodao da se svi saveznici u NATO-u slažu da raketni sustav srednjeg dometa SSC-8  koji je razvila Rusija predstavlja značajnu prijetnju za njihovu sigurnost.

"Riječ je o mobilnom sustavu koji je teško otkriti. Može dosegnuti europske gradove, noseći konvencionalnu ili nuklearnu glavu", rekao je Stoltenberg. Glavni tajnik dodaje da će sve mjere koje će NATO poduzeti u vezi s tim biti "obrambene, odmjerene i koordinirane".

Hirošima
  • Nagasaki
  • Nagasaki - Torahiko Ogawa
  • Nagasaki - uništeni hram
  • Ozljede uzrokovane atomskom bombom
  • Razorna moć atomske bombe
Atomska bomba: Hirošima i Nagasaki - 70 godina Izvor: Promo fotografije / Autor: Zavičajni muzej u Biogradu

"Ne namjeravamo raspoređivati nove nuklearne rakete na kopnu u Europi. NATO će nastaviti održavati vjerodostojno i efikasno odvraćanje i obranu a istodobno ostaje privržen učinkovitoj kontroli naoružanja, razoružanju a ne širenju naoružanja. NATO ne želi novu utrku u naoružanju", istaknuo je. Stoltenberg je izrazio zadovoljstvo zbog sve većeg izdvajanja za obranu u zemljama članicama.

"Saveznici moderniziraju svoju opremu i pridonose NATO-ovim misijama i operacijama. Kako se približavamo našem 70. rođendanu, Savez je u dobroj formi", rekao je glavni tajnik.