Ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor izjavio je u srijedu kako nije problem u dokumentima, nego u njihovoj interpretaciji, vezano uz uhićenja 10 bivših pripadnika HVO-a s područja Bosanske Posavine te naglasio kako u Centru nije učinjeno ništa što nije bilo naloženo
Potvrdio je da je dokumentacija HVO-a bila u Centru te dodao kako je iz njega izašao zanemariv broj dokumenata.
'Naš Centar je tri godine imao to gradivo, a iz njega nijedan dokument nije otišao u Sarajevo dok nam tako nije naloženo', rekao je.
Nazor je naglasio i da je, prije nego što je Centar preuzeo gradivo, 100.000 stranica dokumenata već završilo u Haškom sudu, a 10.000 u Sarajevu.
'Ponavljam, da se ne bi stvorila kriva slika, nije problem u dokumentima... Kad bi se cjelovito prikazali događaji, siguran sam da sve ovo što tvrdi Tužiteljstvo BiH nema uporišta', rekao je Nazor za N1 TV.
Ustvrdio je i kako to vidi kao uznemiravanje Hrvata i prijetnju na prostorima na kojima su se obranili. 'O tome tko je za što kriv treba pitati sve ljude koji se brane i kojima su ovi dokumenti pomogli da se obrane optuži kako iz Republike Srpske tako i od Armije BiH', dodao je.
Upitan na temelju kojeg sporazuma su tužitelji iz BiH mogli pregledavati dokumente, odgovorio je da to treba pitati ondašnje Državno odvjetništvo RH. 'Mi smo tijelo koje gradivo ne može davati bez odobrenja nadležnih tijela', napomenuo je.
Rekao je da su ekipe dolazile prvo samo po uvid, a kasnije je tu bilo i mogućnosti kopije, no naglasio je da 'nije problem u dokumentima, nego u njihovoj interpretaciji'.
'Na intervenciju našeg Centra, kad smo dobili dojavu što se događa, organizirali smo sastanak kod ministra Orsata Miljenića. Nakon toga je premijer Zoran Milanović javno rekao da to tako više neće ići i na temelju toga smo isposlovali da se zaustavi daljnja suradnja i obustavi ta distribucija', podsjetio je Nazor.
'Siguran sam za uhićenja u Orašju, za najviše zapovjednike, da im puno toga ide u prilog i da nisu krivi. Zapovjedna odgovornost se preširoko tumači', ustvrdio je.
'A što se generala Rojsa tiče i njegovih optužaba, zamolio bih da se kontaktira s ljudima koji su na optužnicama jer oni će znati koliko je i Centar pomogao. Neka 'bace oko' na optužnicu protiv generala HVO-a Mije Jelića i koliko je tamo dokumenata iz Haaga, a koliko iz Centra. Nemojmo paušalno govoriti', dodao je.
Opovrgnuo je da mu se prijetilo otkazom ako ne ustupi dio dokumenata.
'Nije mi se prijetilo otkazom, to nema veze ... Neodgovorne izjave puštene su u javnost jer proizlazi da je Hrvatska nešto kriva, da su ljudi nešto krivi, ali kad bi pogledali te dokumente, vidjeli bi da mnogo toga ide u prilog ljudima koji su zapovijedali u tom zbornom području', kazao je.
Sud Bosne i Hercegovine odredio je u srijedu jednomjesečni pritvor za 10 bivših pripadnika HVO-a s područja Bosanske Posavine koji su u ponedjeljak uhićeni pod sumnjom da su odgovorni za ratne zločine. Među uhićenima je i Đuro Matuzović (64), umirovljeni general HVO-a, organizator obrane na području Orašja i ratni zapovjednik oraškog Zbornog područja.
Tereti ih se za zločine počinjene na teritoriju pod nadzorom HVO-a nad osobama srpske nacionalnosti tijekom 1992. i 1993.