Ministar rada i mirovinskog osiguranja Mirando Mrsić potvrdio je u Saboru da se Zakon o radu odgađa dok se ne postigne konsenzus sa sindikatima koji su prošli tjedan, uz prijetnje štrajkom, izašli iz pregovora s Vladom i poslodavcima. Mrsić poručuje da je ovo 'time-out' u kojem očekuje da svi kažu što misle o radničkim pravima
Ministar Mirando Mrsić naglašava da Vlada nije odustala od Zakona o radu, ali priznaje da trebaju neka usklađivanja. Nagla je to promjena stava ministra rada koji je do prije dva dana tvrdio da Vlada mora donositi odluke sa sindikatima ili bez njih.
Mrsić kaže da je praktičnije Zakon o radu uvrstiti u saborsku proceduru u siječnju jer zakon ionako ide u dva čitanja pa bi božićna pauza razlomila raspravu. 'Ovako imamo još vremena da sjednemo za stol i, ako treba, da neke stvari razmotrimo i promijenimo. Zakon bi trebao ići u siječnju i ovim putem pozivam ponovno sindikate da sjednu s nama za stol da raspravimo sva otvorena pitanja i donesemo ZOR u konsenzusu', rekao je Mrsić.
'Uzimamo jedan time-out da sjednemo sa svima za stol i razgovaramo o tome kakav ZOR trebamo, i treba li neke stvari promijeniti. Od zakona ne odustajemo, ali shvaćamo da je potrebno još razgovora i pregovora', ponovio je i demantirao sumnje da se Vlada prestrašila sindikalnih prijetnji da će stupiti u generalni štrajk.
Veliki sindikalni prosvjed najavljen je za sutra (u četvrtak) na Markovu trgu, upravo zbog ovog zakona. 'Ne, nismo se uplašili... Ovako omogućujemo svima tko god ima što reći o Zakonu o radu da ima vremena da to kaže. Ne plašimo se ni sindikata ni prosvjeda, zakon treba donijeti jer on povećava konkurentnost, čuva radna mjesta i pomaže otvaranju radnih mjesta', tvrdi Mrsić.
Upitan o kojim je dijelovima zakona spreman razgovarati, rekao je kako je zakon izuzetno velik, ali da ima prostora da se još sjedne za stol i razgovara sa socijalnim partnerima.
Kada je u pitanju sporna odredba o povećanju tjedne satnice radnika s maksimalnih 48 sati na 56 sati, Mrsić kaže da Hrvatska, kao i druge zemlje u okruženju, treba urediti radno vrijeme: 'Trebamo sjesti i odrediti se u tom dijelu. Sindikati pristaju na povećanje i neravnomjernu raspodjelu radnog vremena, ali uz kolektivne ugovore. Vlada je predložila srednji put između sindikata i poslodavaca koji kaže da se može raditi do 56 sati bez kolektivnih ugovora, a do 60 sati tjedno s kolektivnim ugovorom. Prema tome, o tome možemo razgovarati.'
Mrsić kaže da ni sindikati nisu protiv toga da se drukčije uredi radno vrijeme, samo je kaže pitanje hoće li se prekovremeni sati u tjednu uređivati kolektivnim ugovorima (kako sindikati traže) ili zakonom. 'Možemo sjesti i razgovarati o tome', rekao je Mrsić, očito spreman na kompromis sa sindikatima.