petrov nasljednik

Neki misle da bi novi papa mogao doći iz Azije, ovo su najjači kandidati s tog kontinenta

24.04.2025 u 16:46

Bionic
Reading

Već i prije nego što je papa Franjo preminuo pričalo se i pisalo o tome tko bi ga jednog dana mogao naslijediti na Petrovoj stolici, a od objave njegove smrti, na Uskrsni ponedjeljak, do danas u više navrata objavljivalo se najizglednije kandidate

Iako se prilikom objave svih lista i kandidata naglašava da favorit ne mora postati novi papa, ipak se objavljuju imena nekih za koje se smatra da imaju veće izglede od drugih. Dvije posljednje konklave pokazale su različite ishode, pa je tako papa Benedikt XVI. izabran kao uvjerljiv favorit, a njegov nasljednik, papa Franjo, prije izbora nigdje se nije navodio kao izgledni kandidat.

Među papabilima, kardinalima koji mogu postati papom, navodi se više mogućih kandidata, a mnogi promatrači i poznavatelji odnosa u Vatikanu skloni su mišljenju da će sljedeći čelnik Katoličke crkve, nakon Franje koji je bio iz Južne Amerike, a imao je i talijansko državljanstvo kao dijete talijanskih imigranata, doći iz Azije. Takvog je mišljenja, primjerice, i varaždinski biskup u miru, monsinjor Josip Mrzljak.

'Moje osobno mišljenje je da bi mogao doći iz Azije. Teško da će doći iz Europe', rekao je Mrzljak za HTV.

Među kandidatima iz Azije posebno se ističe jedan, čak i vodi na nekim kladionicama, dok je na drugima na visokom drugom mjestu, a nešto skromnije se kao kandidati spominju još dva Azijca. U nastavku donosimo njihove kratke biografije.

Luis Antonio Tagle - 'azijski Franjo'

Kao vodeći među azijskim, i jedan od vodećih kandidat općenito, navodi se filipinski kardinal Luis Antonio Gokim Tagle (67), bivši nadbiskup Manile i aktualni proprefekt Odsjeka za prvu evangelizaciju i nove partikularne Crkve, jednog od dva odsjeka Dikasterija za evangelizaciju, kojem je na čelu papa. Iskusni je crkveni lider koji dolazi iz zemlje u kojoj je Crkva vrlo utjecajna, a oko 80 posto njezinih stanovnika smatra se katolicima.

Poznat je pod nadimkom 'azijski Franjo' zbog skromnosti i posvećenosti socijalnim pitanjima te simpatijama prema siromašnima i migrantima, što su vrijednosti koje dijeli s pokojnim papom Franjom. Unatoč liberalnim stavovima prema homoseksualnoj zajednici, a poznato je i to da je 2015. apelirao da Crkva preispita svoj strog stav o njoj, kao i o razvedenima i samohranim majkama, unutar Crkve se smatra umjerenim kandidatom koji se protivi pobačaju i naziva ga 'svojevrsnim ubojstvom', što je u skladu s njezinim naukom da život počinje začećem. Također se protivi eutanaziji.

Luis Antonio Tagle
  • Luis Antonio Tagle
  • Luis Antonio Tagle
  • Luis Antonio Tagle
  • Luis Antonio Tagle
  • Luis Antonio Tagle
    +8
Luis Antonio Tagle Izvor: EPA / Autor: MASSIMO PERCOSSI

Spominjao se kao jedan od mogućih kandidata za papinstvo i na konklavi 2013., kada je izabran Franjo. Prije desetak godina je na pitanje što misli o tome da bi mogao biti sljedeći papa rekao da to smatra šalom. Poznat i pod nadimkom Chito, Tagle je svećenikom postao 1982., a biskupom 2001. Služio je kao nadbiskup Manile od 2011. do 2020., nakon čega je imenovan prefektom Kongregacije za evangelizaciju naroda. Kardinalom ga je imenovao papa Benedikt XVI. 2012., čime je postao sedmi Filipinac u povijesti koji je postao kardinalom, a papa Franjo ga je 2020. uzdigao u kardinala biskupa, čime je postao prvi filipinski svećenik kojem je dodijeljen najviši rang unutar Crkve, naravno, ispod onog papinskog.

Od 2015. do 2022. bio je predsjednik Caritas Internationala, krovne mreže međunarodnih katoličkih organizacija za pomoć i razvoj, a iz tog razdoblja prati ga i jedina poznata mrlja u karijeri. Naime smijenjen je s ostatkom vodstva te organizacije nakon što su revizori utvrdili 'upravljačke i moralne probleme' u samom njezinom vrhu, iako je on sam pozvao na reviziju.

No činjenica da ga je Franjo iste godine postavio za properfekta jednog od dva odsjeka u novoformiranom Dikasteriju za evangelizaciju (nekadašnja Kongregacija za evangelizaciju naroda), a kojim predsjeda sam papa, pokazala je da nije izgubio vjeru u sposobnosti i nevinost kardinala Taglea, s obzirom na to da je riječ o jednoj od najvažnijih institucija unutar Crkve.

Pablo Virgilio Siongco David - poliglot kojem su prijetili smrću

Iako mu se ne daju velike šanse, CNN ipak kao jednog od mogućih kandidata za novog papu navodi još jednog Filipinca, kardinala Pabla Virgilija Siongcoa Davida (66). Biskup grada Caloocana poznati je zagovornik pravde, a primao je prijetnje smrću nakon što je javno propovijedao protiv ubojstava u tzv. ratu protiv krijumčara droge i dilera tijekom mandata predsjednika Rodriga Dutertea, zbog kojih je bivši filipinski predsjednik završio u Haagu te čeka suđenje za zločine protiv čovječanstva.

Pablo Virgilio Siongco David
  • Pablo Virgilio Siongco David
  • Pablo Virgilio Siongco David
  • Pablo Virgilio Siongco David
  • Pablo Virgilio Siongco David
  • Pablo Virgilio Siongco David
Pablo Virgilio Siongco David Izvor: EPA / Autor: FABIO FRUSTACI

Poznat je i kao kardinal Ambo, što je nadimak od milja za Pabla, ili Apung Ambo, pri čemu je apung počasni izraz kojim se na kapampanganskom, jednom od osam glavnih jezika kojim se govori na Filipinima i jednom od više stotina austronezijskih jezika, obraća starijoj ili nadređenoj osobi.

Kao i sunarodnjak Tagle, kardinal Ambo dijeli stavove s pokojnim Franjom. Smatra da se sljedeći papa treba fokusirati na izgradnju Crkve koja uključuje i koja je 'kao poljska bolnica za ranjene'. Iako je kardinalom postao tek u prosincu prošle godine, kao tek deseti filipinski kardinal u povijesti, poštovan je među kolegama, a u drugom mandatu vodi Filipinsku biskupsku konferenciju.

David je poznat i kao poliglot koji govori osam jezika - uz kapampanganski, govori filipinski, engleski, francuski, flamanski, njemački, talijanski i španjolski, a poznaje latinski, starogrčki i aramejski.

Tarcisio Isao Kikuchi - kao uzor svima predložio samuraja

Treći azijski kardinal koji se spominje kao mogući novi papa je tokijski nadbiskup Tarcisio Isao Kikuchi (66). Japanski misionar 2023. je izabran za čelnika dobrotvorne organizacije Katoličke crkve, Caritas International, nakon što je smijenjen njegov prethodnik, filipinski kardinal Luis Antonio Tagle. Za Kikuchija kažu da bi, kao i prethodna dvojica azijskih kardinala koji se spominju kao mogući novi pape, predstavljao kontinuitet u odnosu na Franju.

Godinama je radio u Africi, bio je misionar u Gani i pomagao je izbjeglicama koji su bježali od genocida u Ruandi. Njegovo služenje u raznim zemljama moglo bi mu biti prednost među kardinalima koji dolaze iz svih krajeva svijeta, a njegove sposobnosti upravljanja prepoznate su te nagrađene postavljanjem na čelo Japanske biskupske konferencije, Caritasa, kao i na mjesto glavnog tajnika Federacije azijskih biskupskih konferencija.

I on je, kao i Pablo Virgilio Siongco David, kardinalom postao u prosincu 2024. Iz njegova života zanimljiva je činjenica da je, nakon što je nazočio beatifikaciji Takayame Ukona, japanskog samuraja na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće, predložio da on bude uzor svima. Riječ je, naime, o samuraju koji se odrekao bogatstva i privilegija zbog katoličke vjere te je bio prognan iz Japana, a posljednja dva mjeseca života proveo je u filipinskoj Manili, gdje je i pokopan.