Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u utorak će se suprotstaviti američkom predsjedniku Baracku Obami, osuđujući pred Kongresom sporazum koji Sjedinjene Države namjeravaju zaključiti s Teheranom do kraja mjeseca
U trenutku kad će se Netanyahu svečano obratiti Kongresu, šefovi diplomacije SAD-a i Irana, John Kerry i Mohamad Džavad Zarif pregovarat će u Švicarskoj o iranskom nuklearnom programu.
Govor izraelskog premijera u svakom je slučaju povijesni, ocjenjuje agencija France presse. Nakon njegova dva govora u Kongresu 1996. i 2011., on će biti prvi strani čelnik, uz Winstona Churchilla, koji se triput obratio hramu američke demokracije.
Ipak, on je u ponedjeljak izjavio da njegovo obraćanje Kongresu o iranskom nuklearnom programu nije znak nepoštivanja američkog predsjednika.
Cilj govora, koji je izazvao spor dvojice čelnika, je 'progovoriti o mogućem sporazumu s Iranom koji bi bio prijetnja Izraelu', rekao je Netanyahu Američko-izraelskom povjerenstvu u Washingtonu u ponedjeljak. 'Moja je moralna obveza progovoriti o tome dok još nije kasno', dodao je.
Iran pregovara s Velikom Britanijom, Kinom, Francuskom, Rusijom, SAD-om i Njemačkom o sporazumu koji bi ograničio obogaćivanje urana i ostale dijelove nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje gospodarskih sankcija.
Pregovarači se nadaju da će okvirni sporazum postići do kraja ožujka, a sveobuhvatni sredinom godine te tako ukloniti bojazan od iranskog nuklearnog sporazuma i njegovih vojnih potencijala.
Netanyahu je Iran nazvao 'glavnim sponzorom terorizma' i ustvrdio da želi uništiti Izrael te je upozorio da će Teheran postati još opasniji ako uspije razviti nuklearno oružje.
Izraelski premijer je podsjetio na snažno savezništvo između SAD-a i Izraela i dodao da u izraelskom interesu nije da to savezništvo postane tema prepucavanja američkih republikanaca i demokrata. 'Žao mi je što su neki krivo protumačili moj posjet', rekao je Netanyahu. 'Izrael je uvijek bio nadstranačko pitanje i to bi trebao ostati', dodao je.
Pred republikanskim i demokratskim zastupnicima trebao bi još jednom zatražiti od svijeta da spriječi Iran da jednog dana proizvede atomsko oružje.
Netanyahu je u Washington stigao na poziv republikanskog čelnika Predstavničkog doma Johna Boehnera što je izazvalo bijes Bijele kuće. Obama je odmah isključio susret s izraelskim čelnikom i kazao kako se Netanyahu već i ranije prevario oko sporazuma koji se želi potpisati s Iranom. Naveo je primjer prijelaznog sporazuma iz 2013. koji je djelomično zamrznuo iranske nuklearne aktivnosti u zamjenu za djelomično ukidanje sankcija.
'Netanyahu je već davao svakojake izjave', rekao je Obama, navodeći ranije Netanyahuove riječi: 'To će biti loš sporazum. To će omogućiti Iranu da dobije 50 milijardi dolara. Iran neće poštivati sporazum'.
'Ništa od toga nije se obistinilo', rekao je Obama u intervjuu za agenciju Reuters.
Obama bi htio približavanje s Teheranom, 35 godina nakon prekida diplomatskih odnosa, ali šef izraelske vlade, koji je u kampanji za izbore 17. ožujka, u potpunosti je protiv takvog scenarija.