Unatoč rekordnim vladinim donacijama ove godine, Ujedinjenim narodima nedostaju rekordnih 32 milijarde dolara humanitarne pomoći koja su im potrebna do kraja godine
Te 32 milijarde dolara potrebne su UN-ovim agencijama da se suoče s rastućim globalnim potrebama do kraja prosinca, izvijestio je u petak u Ženevi Ured Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Ukupno 17,6 milijardi primljeno je ove godine, više nego ikad ranije, no i deficit je veći nego ikad jer su potrebe za sredstvima narasle na 49,5 milijardi dolara ove godine.
Glad u svijetu, raseljenost, sukobi i utjecaji klimatskih promjena doprinijeli su lošoj situaciji, zbog čega su 204 milijuna najranjivijih osoba na svijetu ostale u potrebi za pomoći.
"Milijuni ljudi pate od neviđenih nedaća u sukobima, sušama, poplavama i drugim humanitarnim hitnim situacijama gdje je razmjer potreba uvelike nadmašio nama dostupne resurse", rekao je šef humanitarne službe UN-a, Martin Griffiths.
Neke države i regije primile su manje od 20 posto potrebne pomoći u hrani, skloništu i medicinskim potrepštinama, rekao je glasnogovornik OCHA-e. Među tim državama su Mjanmar, El Salvador i Mozambik.
Griffiths je izdvojio 100 milijuna dolara iz Središnjeg fonda za hitne slučajeve (CERF) u petak, da pomogne humanitarnim operacijama koje ne primaju dovoljno sredstava. Time je ukupno ove godine izdvojeno iz fonda 250 milijuna dolara, dosad rekordno.
Novac će biti distribuiran u 11 zemalja, uključujući Jemen, Južni Sudan, Mjanmar, Nigeriju i Bangladeš.