Annalena Baerbock

Njemačka šefica diplomacije stigla u Kinu, razgovarat će o ratu u Ukrajini

13.04.2023 u 15:06

Bionic
Reading

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock stigla je u četvrtak u posjeti Kini gdje bi se tijekom dvodnevnog boravka trebala susresti s ministrom vanjskih poslova Qin Gangom, a u središtu razgovora bi trebao biti rat u Ukrajini

„To koju ulogu će Kina preuzeti svojim utjecajem na Rusiju biti će presudno za buduće odnose Europe i Kine“, rekla je Baerbock (Zeleni) uoči odlaska u Kinu.

Ona je rekla da će rat u Ukrajini biti glavna teme njezinih razgovora u Kini.

„Kao stalna članica Vijeća sigurnosti Kina nosi posebnu odgovornost“, rekla je Baerbock.

Osim s ministrom vanjskih poslova Qin Gangom, njemačka ministrica vanjskih poslova bi se trebala susresti i s potpredsjednikom Kine Han Zhengom.

Posjet Annalene Baerbock odvija se u sjeni pojačanih napetosti između Kine i Tajvana, kojeg službeni Peking smatra teritorijem Kine.

Političari vladajuće koalicije u Njemačkoj izrazili su uvjerenost da će Baerbock Kini jasno prenijeti stajalište Europske unije glede Tajvana.

„Ja sam uvjerena da se ministrica vanjskih poslova neće dati 'motati oko malog prsta'. Kod predsjednika Macrona je bombardiranje šarmom kineskog državnog vrha očito urodilo plodom“, rekla je potpredsjednica njemačko-kineske parlamentarne skupine Gyde Jensen (Liberalno-demokratska stranka FDP).

Rat u Ukrajini 08.03.2023.
  • Rat u Ukrajini 08.03.2023.
  • Rat u Ukrajini 08.03.2023.
  • Rat u Ukrajini 08.03.2023.
  • Rat u Ukrajini 08.03.2023.
  • Rat u Ukrajini 08.03.2023.
    +21
Rat u Ukrajini Izvor: Profimedia / Autor: Ignacio Marin Fernandez / AFP

Ona je time aludirala na izjave francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji je nakon povratka iz Kine rekao kako Europa ne mora pod svaku cijenu slijediti pravac SAD-a kada je u pitanju Tajvan.

Uoči posjeta Baerbock Kini, kineska vlada je kritizirala raspravu u Njemačkoj oko mogućeg preuzimanja kontejnerskog terminala u Hamburškoj luci, koji bi preuzela kineska tvrtka Cosco.

„Mi se nadamo da će njemačka strana odustati od politizacije jedne gospodarske kooperacije“, priopćila je kineska vlada. U istom priopćenju je izražena nada da njemačka strana neće u prvi plan stavljati pitanje „ideologije i sigurnosti“.

Njemačka vlada je kontejnerski terminal u Hamburškoj luci u međuvremenu označila kao osjetljivi infrastrukturni objekt te iznova preispituje dozvolu za ulazak kineske državne tvrtke Cosco u vlasničku strukturu ovog poduzeća.