Njemački željeznički operater Deutsche Bahn (DB) ustraje u odluci da vlak velikih brzina nosi ime Anne Frank, svjetski poznate žrtve holokausta, čemu se protivi dio javnosti jer su upravo vlakovima židovi bili masovno deportirani u logore smrti u doba nacizma
Nakon javne rasprave žiri je odabrao imena 25 poznatih Nijemaca, a među njima je i Anne Frank.
Zastupnica njemačkih konzervativaca Iris Eberl na svome je Twitteru takav odabir nazvala 'neukusnim' jer su Anne Frank i ostali židovi u doba nacizma upravo vlakovima bili deportirani u logore smrti.
Glasnogovornica DB-a Antje Neubauer odgovorila je međutim da je djevojčica Anne Frank simbol tolerancije i predstavlja 'miran suživot različitih kultura, a to je u današnje vrijeme važnije nego ikada dosad'.
'Dnevnik Anne Frank' jedna je od najprodavanijih knjiga na svijetu u kojoj je djevojčica opisala kako se sa svojom obitelji skrivala tijekom Drugog svjetskog rata u Amsterdamu koji su tada okupirali nacisti.
Obitelj Frank bila je otkrivena i deportirana u Auschwitz 1944., a Anne je umrla u koncentracijskom logoru Bergen-Belsen kada je imala 15 godina.
DB je u vlasništvu njemačke države i nasljednik je željeznice Deutsche Reichsbahn čijim su vlakovima milijuni židova i druge žrtve holokausta bili deportirani u smrt.
Julian Reichelt, novinar popularnog njemačkog dnevnika Bild napisao je na Twitteru: 'Sada DB imenuje vlakove po žrtvama deportacije vlakovima, a počinje s Anne Frank'.
Imena će biti otisnuta na novoj generaciji vlakova velikih brzina koji će biti pušteni u promet za dvije godine. Među 25 imena su disidenti koji su se opirali nacizmu, poput Hansa i Sophie Scholl i teologa Dietricha Bonhoeffera.
Odabrana su i imena bivših njemačkih kancelara kao što su Konrad Adenauer, Ludwig Erhard i Willy Brandt, a također i filozofi Hannah Arendt i Karl Marx.
Intercity vlakovi (IC) nosit će i imena romanopisca Thomasa Manna, kompozitora Ludwig van Beethovena te glumice i pjevačice Marlene Dietrich.