Zatvorena iranska dobitnica Nobelove nagrade za mir Narges Mohamadi kazala je kako se suočava s novim suđenjem nakon što je optužila tamošnje sigurnosne snage za seksualno zlostavljanje žena, izvijestio je u nedjelju BBC.
U poruci iz zatvora Evin u kojem je zatočena, Mohamadi je rekla da se suđenje odnosi na njezinu objavu u kojoj je osudila ''rat širokih razmjera protiv žena'' kojeg provodi iranski režim.
Njezin odvjetnik Mostafa Nili rekao je da će se sud sastati u nedjelju kako bi se pozabavio novim optužbama za ''širenje propagande protiv Islamske Republike''.
Iranski dužnosnici nisu komentirali slučaj.
U svojoj poruci objavljenoj na web stranicama Zaklade Narges, Mohamadi je kazala da je četvrti put unazad nekoliko godina ''odvučena za stol nepravednih i farsičnih sudova'' zbog svojih ''prosvjeda i razotkrivanja vjerskog režima koji napada žene''.
Mohamadi je pozvala na javno suđenje uz prisutnost neovisnih novinara, aktivista za ljudska prava, aktivista za prava žena i njezinih odvjetnika.
Nobelovka se neumorno zalaže za prava žena u Iranu. Nalazi se u zatvoru već 12 godina i tri mjeseca, a kazne uključuju i 15 udarca bičem, dvije godine progonstva te razna društvena i politička ograničenja.
Vlasti u Iranu nastavljaju s represijom nad ženama
Unatoč brojim prijetnjama i uhićenjima, Mohamadi je nastavila s kampanjom protiv obveznog nošenja marama za žene.
Dobitnica je Nobelove nagrade za mir 2023. godine za svoj rad u borbi protiv ugnjetavanja žena u Iranu. Njezina djeca preuzela su nagradu u Oslu prošlog prosinca te su pročitala njezin govor koji je prokrijumčaren iz zatvora.
''Ovu poruku pišem iza visokih, hladnih zidova zatvora. Iranski narod će ustrajnošću nadvladati represiju i autoritarizam'', stajalo je u njezinoj poruci.
Dodala je kako mladi Iranci pretvaraju ulice i javne prostore u mjesto širokog otpora, aludirajući na prosvjede koji su započeli 2022. nakon smrti Mahse Amini u policijskom pritvoru zbog navodnog nepropisnog nošenja hidžaba.
Vlasti u Iranu intenzivirale su posljednjih tjedana akciju slamanja otpora kako bi nametnule strogi islamski kodeks odijevanja za žene i uhitile one koje tu naredbu nisu poslušale.