Nakon dva tjedna odmora saborski se zastupnici vraćaju u klupe, a novu saborsku sjednicu otvorit će aktualnim prijepodnevom na kojem propituju premijera Andreja Plenkovića i ministre
Prvi će pitanje na saborskom 'aktualcu' postaviti SDSS-ov Milorad Pupovac, a posljednje nezavisni Zdravko Ronko koji se nedavno skućio u Bandićevom klubu.
Pitanja će postavljati i čelnici oporbenih stranaka - SDP-ov Davor Bernardić, Mostov Božo Petrov, Ivan Vilibor Sinčić iz Živog zida, HSU-ov Silvano Hrelja, HSS-ov Krešo Beljak te Bruna Esih iz Neovisnih za Hrvatskom. Podsjetimo, upravo je između Esih i Plenkovića zaiskrilo na prošlom aktualcu pa će zanimljivo biti vidjeti koji će temu Esih izabrati ovaj put za svoje pitanje.
Očekuje se da teme pitanja zastupnika budu mirovinska reforma, porezna reforma, Marakeški sporazum, Uljanik, a oporba se možda dotakne i saborskih 'prebjega'.
Naime, iako se činilo da Plenković visi na rubu s većinom nakon prkida odnosa s Hrastom i Hrvojem Zekanovićem, većina je uspjela dogurati do 80 ruku. Novu većinu sada čine i bivši SDP-ovci Zdravko Ronko, Milanka Opačić i Mario Habek.
Odman nakon aktualnog prijepodneva premijer će zastupnicima podnijeti i izvješće o sastancima Europskog vijeća, a nakon toga trebalo bi se raspravljati i o prijedlogu Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima.
Zastupnici će se u klupama zadržati mjesec dana, s obzirom da 15. prosinca započinje ustavna stanka koja traje do 15. siječnja.
No za tih mjesec dana zastupnici imaju ambiciozne planove. Već u četvrtak raspravljat će o konačnim prijedlogu paketa poreznih zakona. Već u ponedjeljak čeka ih i rasprava o rebalansu proračuna, a tjedan iza toga i rasprava o proračunu za 2019.
Uz to, očekuje se da će im do kraja zasjedanja iz Vlade stići i konačni prijedlog mirovinske reforme, a u raspored će se vjerojatno ubaciti i koji oporbeni prijedlog. Naime, prema novom poslovniku oporba jednom mjesečno uz potpise 30 zastupnika na raspravu može staviti bilo koji svoj prijedlog, pod uvjetom da je taj prijedlog na dnevnom redu najmanje 60 dana.
Sabor će raspravljati i o Marakeškom sporazumu, no o njemu neće glasati. Kako je najavio Plenković, sporazum će u Sabor biti poslan kao informacija, a najvjerojatnije se o njemu neće raspravljati na plenarnoj sjednici, nego na nekoj od sjednica odbora, koje su uvijek otvorene za sve zastupnike.
Zaastupnici će u idućih tjedan dana raspravljati i o izboru novog povjerenika za informiranje. Nakon jučerašnjeg saslušanja, Saboru je Odbor za Ustav predložio da povjerenika izabere između Zorana Pičuljana i Dubravke Bevandić.