Slovenski premijer Marjan Šarec istaknuo je u petak na primanju kod predsjednika države Boruta Pahora da njegova vlada, iako formalno manjinska, može uspješno završiti svoj mandat bude li dovoljno političke suradnje
"Bude li vlada znala tako djelovati svejedno je ima li parlamentarnu većinu ili je manjinska. Ovo je vlada Slovenije, a ne vlada koalicijskih stranaka. Ne ovisi sve o nama, ali je od nas ovisno hoćemo li stalno voditi politički dijalog ili ne. No, ne očekujemo zahvalnost, ali ako se budemo stalno vraćali dijalogu, onda i ova manjinska vlada ima izglede za uspjeh. Radimo kao da će nam mandat trajati deset godina, a budimo spremni već sutra otići", kazao je Šarec u nastupnom primanju kod predsjednika republike Boruta Pahora. Prema Šarecovim riječima, od nove vlade ne treba očekivati da će ona svima populistički ugađati i da će je svi voljeti, ali joj je primarna dužnost raditi na dobrobit cijele države.
"Naša je sveta dužnost raditi na dobrobit Slovenije, da naša država bude cijenjena i u inozemstvu, ako je ne vole da je barem poštuju, da budemo ponosna članica Europske unije i eurointegracija, pa i da naši građani shvate da je trebaju cijeniti", kazao je Šarec.
U svom govoru novoj vladi predsjednik Pahor je kazao da su ugled države i njezina sigurnost prioritetne zadaće vlade, kao i to da u međunarodnim odnosima ima što više saveznika i prijatelja.
"Unutarnju sigurnost naše države podržava i jačanje demokracije, pravne i socijalne države, a vanjsku to da u svijetu imamo što više prijatelja, sređene odnose sa susjedima, da smo aktivan član EU-a i NATO saveza, da rješavamo otvorena pitanja na miran način i da imamo ugled u međunarodnoj zajednici", istaknuo je Pahor.
Slovenski predsjednik pozvao je na dobru suradnju između svih državnih institucija kao i suradnju vladajućih s opozicijom.
Stranke uključene u Šarčevu koaliciju i vladu u novom parlamentu imaju 43 zastupnička glasa od ukupno 90, ali im većinu osigurava suradnja sa radikalnom strankom Ljevica (L) koja ima devet zastupnika.
Ljevica je zadnjih dana suradnju sa Šarčevom vladom pomalo dovela u pitanje zbog premijerova odabira Damira Crnčeca kao savjetnika za sigurnost. Crnčec, nekadašnji je ravnatelj državne obavještajne agencije SOVA a neke ga stranke, a posebno nevladine udruge, drže odgovornim za objavu protuuseljeničkih stavova, a u postovima na društvenim mrežama i za otvoreni rasizam.