MARKO JURČIĆ:

Novi zakon prihvatljiv LGBT osobama

03.03.2014 u 16:40

Bionic
Reading

U Zagreb Prideu, nevladinoj organizaciji za prava manjina LGBT osoba, smatraju da je početak saborske rasprave o novom Zakonu o životnom partnerstvu prekretnica u shvaćanju prava na jednakost zajedničkog života partnera u Hrvatskoj. Raspravu u Saboru u četvrtak pratio je Marko Jurčić, koordinator Zagreb Pridea, kojega je iznenadila tolerantnost zastupnika kod kojih, kaže, postoji velik interes da se taj zakon izglasa

'U prijedlogu zakona još postoji prostora za unapređenja, kao na primjer da parovi imaju pravo na posvajanje djece, ali općenito ovaj zakon predstavlja značajan korak naprijed u usporedbi s bivšim zakonom, koji je diskriminirajući. Novi zakon prošao je razmatranje u šest saborskih odbora i mislim da postoji velik interes zastupnika da se on i usvoji. To se vidjelo na jučerašnjoj sjednici, gdje su i konzervativna i liberalna strana bile prilično tolerantne. Nažalost, u medijima su izašli oni cirkusanti, ali većina zastupnika ponudila je konkretne argumente', rekao je Jurčić tportalu.

Podsjeća da su izjave konzervativac prilikom donošenja starog Zakona o istospolnim zajednicama iz 2003., koji istospolnim zajednicama daje samo dva prava: podjela zajednički stečene imovine i uzdržavanje partnera/ice nakon raskida, bile mnogo netolerantnije nego jučerašnje nekih političara.

'Podržavamo ovaj zakon pod uvjetom da obuhvaća minimalno ovakav predložen opseg prava: jednaka statusna i druga prava kao i bračna zajednica, uključujući zakonsku regulaciju prava i obveza prema djeci koja žive u istospolnim obiteljima. Vlada u tekstu prijedloga ovoga zakona diskriminira istospolne parove u pravu na zajedničko posvajanju djece. Zakon, međutim, predviđa dva vrlo važna instituta za 'nebiološkog' roditelja: 1. sudjelovanje životnog partnera u roditeljskoj skrbi uz suglasnost oba (biološka) roditelja - taj institut postoji i za heteroseksualne obitelj - te 2. institut partnerske skrbi, koji bi stvarao djelomično srodstvo između 'nebiološkog roditelja' i djeteta. Tako bi 'nebiološki roditelj' u istospolnom životnom partnerstvu postao 'partner-skrbnik' djeteta koji se upisuje u djetetov rodni list. Za razliku od posvojenja, kada 'posvojitelj' postaje pravno 'roditelj' djeteta odlukom nadležnog tijela socijalne skrbi, 'partner skrbnik' se postaje odlukom suda', objašnjava Jurčić.

Potrebu donošenja novog zakona potvrđuje i činjenica da po starom Zakonu o istospolnim zajednicama iz 2003. nikada do sada, u zadnjih 10 godina, nijedan sud u RH nije donio rješenje o postojanju 'istospolne zajednice'.

'Naš stav od početka je bio taj da je Zakon diskriminirajući, ponižavajući za LGBT osobe i da ga treba što prije staviti van snage i donijeti novo rješenje: i bračnu jednakost i civilno partnerstvo za dvije osobe, neovisno o njihovu spolu', rekao je Jurčić.

Dodatan razlog je i izvještaj Ulrike Lunacek, zastupnice u Europskom parlamentu, o planu EU-a protiv homofobije i diskriminacije na temelju spolne orijentacije. Lunacek poziva 'države članice da razmisle o načinima prilagodbe svojeg obiteljskog prava s današnjim promjenjivim obiteljskim obrascima i oblicima te da uključe mogućnost da djeca imaju više od dva roditelja (ili pravna skrbnika) jer bi to otvorilo mogućnosti za povećano priznavanje 'duginih obitelji' i LGBT obitelji, kao i obitelji bez biološkog srodstva'.