politički rejting

Novo istraživanje: Možemo! prijeti SDP-u za mjesto druge najjače stranke u Hrvatskoj

07.07.2021 u 17:55

Bionic
Reading

HDZ održava vodstvo, Platformu Možemo! razmatra više glasača nego SDP, a Most ima potencijal za rast među glasačima centra – ukazuje istraživanje koje je za N1 provela agencija MASMI na reprezentativnom uzorku 1.300 glasača Republike Hrvatske.

Rejting stranaka na kraju lipnja 2021.

HDZ (30,9%) bi pobijedio na parlamentarnim izborima da se oni održe danas. SDP znatno zaostaje (15,2%), a većina njihovih glasova prelijeva se u Možemo! koji su došli na korak do druge pozicije (13,5%). Domovinski pokret (8,4%) i Most (7,4%) komotno prelaze izborni prag. Niti jedna ostala stranka ne bi dobila više od 2% glasova. Neodlučnih glasača je 12,1%.

Potencijal/doseg stranaka

Istraživanje promatra i maksimalni doseg stranaka, odnosno, ukupni broj glasača koji razmatraju glasati za pojedinu stranku, prenosi N1.

HDZ je najjača stranka i s obzirom na doseg na izborima – mogući je izbor za 36% glasača. Razlika između rejtinga i dosega je 5,1% i ukazuje da je HDZ blizu maksimuma. Razmatra ih vrlo malo birača ostalih stranaka, najviše Domovinskog pokreta.

Možemo je po dosegu druga stranka s 27,1%, što je za 13,6% više nego njihov rejting. Dodatni potencijal čine uglavnom glasači SDP-a. Pozitivan trend potvrđuje interes birača koji su zamijetili rad platforme, iako ona nije bila prisutna na lokalnim izborima u njihovim sredinama.

Na trećem mjestu je SDP s 26,5%. Stranka privlači glasače manjih stranaka ljevice, starije i izrazito lijeve birače. Iako im je potencijal dodatnih 11%, ukupni postotak ne doseže rejtinge kojima su osvajali izbore. SDP razmatra manje glasača Možemo! nego obratno i trenutno se ne čini da SDP ima snagu zaustaviti odljev glasača prema platformi.

Most je po dosegu četvrta stranka (20,3%), sa zamjetnim potencijalom od 12,9%. Za poboljšanje rejtinga treba privući glasače centra koji je u najvećem postotku razmatraju, a u Mostu vidi opciju neovisnu o tradicionalnim lijevim i desnim politikama. Iz te su perspektive zanimljivi iskoraci stranke prema desnijem biračkom tijelu.

Domovinski pokret ima ukupni potencijal od 17,6%. Za dodatnih 9,2% morat će se boriti za naklonost krajnje desnih HDZ-ovih glasača.

Stranke koje s obzirom na razmatranje glasača mogu prijeći izborni prag, kad bi Hrvatska bila jedna izborna jedinica, su: Fokus (5,4%), Radnička fronta (5,5%), Centar (6,7%) i HNS (5,6%).

Percepcija pobjednika na izborima

Pitanje „Da se parlamentarni izbori održe danas, po Vašem mišljenju, koja bi stranka pobijedila?“ ukazuje na percipiranu snagu stranke – ambicioznost, prisutnost u javnosti, sposobnost nametanja tema i vodstva.

Čak 56% glasača smatra da bi HDZ pobijedio na izborima kad bi se oni održali danas. Uz rezultate na prijašnjim izborima, mišljenje se temelji na najlojalnijem biračkom tijelu (92% glasača HDZ-a uvjerena je u pobjedu stranke), snažnoj lokalnoj organizaciji, rasprostranjenom stavu da HDZ odražava bilo naroda.

Snagu HDZ-a potvrđuju i glasači ostalih stranaka. 50% birača Domovinskog pokreta, 43,3% Mosta misle da bi HDZ pobijedio na izborima.

Stranke ljevice treba brinuti sumnja njihovih glasača u mogućnost da dođu na vlast. Glasači SDP-a daju istu šansu HDZ-u i SDP-u da će pobijediti na izborima (32,3% vs 35,4%). Glasači Možemo uvjereniju su u mogućnost da platforma pobijedi – 48,3%, što odražava pozitivan stav prema politikama stranke i dodatno objašnjava sve bolji rejting.

Sve stranke moraju motivirat svoje birače da vjeruju u mogućnost uspjeha na izborima, time stvore pozitivan odjek (word of mouth) i potaknu izlaznost.

Politička orijentacija biračkog tijela

38,3% glasača izjašnjava se kao desno orijentirani, 34,2% lijevo, a 27,5% kao centar.

Glasači centra nešto su manje motivirani za izlazak na izbore, moguće zbog nedostatka stranke sa snažnom organizacijom i vjerodostojnom politikom.

Glasači Mosta deklariraju se kao centar (40%) ili umjereno desno (36,7%). Jedan dio privlače neoliberalne ekonomske politike, a drugi dio neovisnost od dominantnih lijevo-desnih obračuna i fokus na obiteljske i tradicionalne vrijednost. Nedavne, snažne ideološke teme koje su nametnuli čelnici stranke ne čine se usklađene s biračkim tijelom centra.

HDZ i Domovinski pokret izravni su konkurenti i među umjerenim (44% HDZ i 47,8% DP) i među izrazito desno orijentiranim biračima (23,8% HDZ i 20, 9% DP).

Na lijevoj strani spektra, Možemo se pozicionira među umjereno lijeve glasače (50,5%) i ukazuje da zeleno-lijeve politike nadilaze tradicionalne ideološke podjele. Privlače mlade, urbane glasače.

SDP uz 40,8% umjereno lijevih privlači i 27,7% izrazito lijevih glasača (nasuprot 18,1% izrazito lijevih glasača platforme Možemo). Podaci ističu da se SDP i dalje vezuje uz tradicionalne lijeve vrijednost – radništvo, prava manjina, zaštita socijalno ugroženi skupina i da na tim temeljima može promišljati rast i diferencijaciju od platforme Možemo.

Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku 1.300 punoljetnih građana Republike Hrvatske. Anketiranje je provedeno od 28. lipnja do 5. srpnja, a mogućnost pogreške je +/- 2,72%