Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se 1. prosinca, no iako Hrvatska ima nisku učestalost HIV-a zahvaljujući primjeni mjera prevencije, dijagnostike i liječenja, uz 58 slučajeva ove godine i 1561 osobu koja se trenutno liječi, HIV i AIDS su i dalje su od javnozdravstvenog interesa
"Smanjenjem stigme i tabua oko HIV-a, AIDS-a ali i spolnog zdravlja, promocijom novih metoda zaštite i uspješnog liječenja, danas se bilježi značajan pad novozaraženih HIV-om u Hrvatskoj - posebno u populaciji pod najvećim rizikom od zaraze gdje je pad novozaraženih veći od 50 posto, a samo u Gradu Zagrebu gotovo 70 posto", naveli su iz Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV), koja obilježava 25. godina djelovanja.
Uspješnim povezivanjem oboljelih sa sustavom zdravstvene skrbi postignuto je da se gotovo sve osobe koje žive s HIV-om u Hrvatskoj uspješno liječe i time ostvaruju nemjerljivu količinu virusa, što znači da HIV ne mogu prenijeti svojim seksualnim partnerima. U prvih 11 mjeseci u skrb je bila uključena 1561 osoba s HIV-om, među kojima njih 98 posto uzima terapiju, ističu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
Pokazatelji ishoda liječenja te uključivanja i zadržavanja u skrbi su dobri i uspješni. Poboljšava se prognoza i kvaliteta života oboljelih te pridonosi sprečavanju širenja infekcije, no još uvijek je nepovoljno što se dio zaraza HIV-om, oko 60 posto, otkrije u kasnom stadiju ili kada je zaražena osoba već oboljela od AIDS-a.
Oko 90 novih slučajeva godišnje
Prema podacima HZJZ-a, posljednjih godina prosječno se godišnje bilježi oko 90 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om, što sa stopom od oko 2,3 na 100.000 stanovnika Hrvatsku svrstava među zemlje s niskom učestalošću infekcije, u usporedbi sa stopom od 5,3 za zemlje EU/EEA.
Od prvih slučajeva 1985. do sredine studenog ove godine, zaraza je zabilježena kod 2174 osobe (većina muškarci, njih 1920) a od AIDS-a su oboljele 642 osobe. Podaci pokazuju da su do danas od AIDS-a umrle ukupno 272 osobe, odnosno ukupno 390 od HIV-a/AIDS-a.
Manje zaraženih nego lani
Ove je godine zabilježeno 58 osoba kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om, što je za 39 manje nego u isto vrijeme lani kada ih je bilo 97. Među dijagnosticiranima koje su ušle u skrb, njih deset je razvilo AIDS-a, a dvoje umrlo od posljedica te bolesti. Prema spolu, riječ je o 49 muškaraca i devet žena. Kada je riječ o načinu prijenosa, kod 39 osoba vjerojatni put prijenosa bio je spolni odnos između muškaraca, u 12 spolni odnos između muškarca i žene, a kod sedam osoba za put prijenosa je upisano nepoznato.
HZJZ navodi kako se posljednjih pet godina među oboljelima bilježi značajan udio osoba koje su od ranije imale poznat HIV pozitivan status i koje su ušle u skrb i liječenje u Hrvatskoj. To se povezuje i s migracijom stranih državljana jer je velika većina osoba koje su od ranije imale postavljenu dijagnozu infekcije HIV-om porijeklom izvan Hrvatske. Taj se udio u razdoblju od 2019. do 2023. kretao od 12 do 32 posto, dok je udio oboljelih s prethodno postavljenom dijagnozom infekcije HIV-om u 2024. narastao na 39,7 posto.
Testiranje na HIV, hepatitis C i spolno prenosive infekcije
HZJZ je na preporuku Svjetske zdravstvene organizacije 2004. godine otvorio Centar za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV, a koje danas djeluje kao Savjetovalište za promicanje spolnog zdravlja i koje osim na HIV nudi i usluge testiranja i na druge spolno prenosive bolesti. Posljednjih 11 godina i HUHIV u sklopu mreže centara omogućuje testiranje na HIV, hepatitis C i spolno prenosive infekcije, a kao poseban uspjeh ističu to što se mladi sve češće testiraju, educiraju o rizicima i odgovornije ponašaju.