Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio je u petak da Ukrajina nikad neće oprostiti odgovornima za brutalne ruske zločine u Buči, gradu pored Kijeva koji su ukrajinske snage oslobodile prije godinu dana. Tim povodom u Kijev je stiglo četvero europskih državnika, među kojima i Andrej Plenković.
Ukrajinske snage oslobodile su gradove Buču i Irpin, smještene sjeverozapadno od Kijeva, krajem ožujka prošle godine nakon povlačenja ruskih snaga koje su odustale od pokušaja zauzimanja ukrajinske prijestolnice.
Nakon što je Ukrajina oslobodila Buču, svijet su obišle zastrašujuće slike mrtvih tijela na ulicama.
Ruska okupacija trajala je 33 dana, a u tom je razdoblju život izgubilo 1400 ljudi, uključujući 37 djece, kaže Kijev.
"To je simbol zločina vojske okupatorske zemlje. Nikada nećemo zaboraviti. Kaznit ćemo svakog počinitelja", napisao je na društvenim mrežama.
Danas će u Kijevu biti održan sastanak na vrhu ''Buča - odgovornost Rusije za zločine u Ukrajini'', na kojem će biti i premijer Andrej Plenković koji je u potpunoj tajnosti jutros vlakom doputovao u ukrajinski glavni grad. Ondje su i moldovska predsjednica Maia Sandu, slovački premijer Eduard Heger i slovenski premijer Robert Golob.
Potom će se održati i zajednička konferencija za medije.
Plenković će prisustvovati komemoraciji za žrtve ruske agresije, a već je položio vijenac pred Zidom sjećanja na poginule za Ukrajinu, postavljenom ispred manastira Mihailovskij u Kijevu.
Hrvatski premijer razgovarat će s ukrajinskim predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskijem, premijerom Denisom Šmihalom i predsjednikom parlamenta Ruslanom Stefančukom.
Ovo je drugi Plenkovićev posjet Ukrajini otkako je počela ruska agresija. S njim je danas u Kijevu ministar branitelja Tomo Medved.
Međunarodni istražitelji u međuvremenu prikupljaju dokaze u Buči i drugim gradovima gdje su, po navodima Kijeva, ruske postrojbe počinile zločine velikih razmjera.
Rusija negira te optužbe.
Stanovnici Buče rekli su Reutersu ovoga tjedna da imaju duboke psihološke rane zbog okupacije kojima će trebati još puno vremena da zacijele.
Neke zgrade u gradu još uvijek su uništene, a odlagalište otpada puno je automobila i vojnih vozila uništenih u prošlogodišnjim borbama.
"Trebamo shvatiti da je lako obnoviti zidove, ali je puno teže obnoviti ranjenu dušu", rekao je lokalni svećenik Andrij Holovin.