Papa Franjo i dalje je u stabilnom stanju, iako je njegovo zdravlje i dalje složeno, priopćio je Vatikan u srijedu navečer
Katolička korizma počela je u srijedu u Vatikanu bez pape Franje jer se i dalje nalazi u bolnici zbog obostrane upale pluća, ali je u stabilnom stanju. Po zadnjem liječničkom izvješću o njegovu zdravlju, nema temperaturu i lucidan je. Morao je ipak tijekom noći nositi masku za kisik i liječnici smatraju da još nije izvan opasnosti.
U bolnici Gemelli u Rimu, u kojoj je hospitaliziran od 14. veljače, argentinski isusovac naizmjence se odmara, moli i prima respiratornu fizioterapiju da bi prevladao upalu pluća. U ponedjeljak je imao dvije epizode akutne respiratorne insuficijencije zbog endobronhijalne sluzi i bronhospazma i zbog toga u srijedu nije nazočio obilježavanju Pepelnice, dana koji označava početak 40-dnevne korizme.
Korizma počela bez Pape
Papa neće sudjelovati ni na tradicionalnim duhovnim vježbama koje se svake godine održavaju na početku korizme sa zaposlenicima Kurije, najvišeg upravnog tijela Crkve. Liječnici još ne znaju koliko će ostati u bolnici niti koliko će dugo trajati njegov oporavak ako prebrodi ovu krizu.
Danas je pak objavljena kateheza opće audijencije koju je Papa trebao održati u dvorani Pavla VI., ali je otkazana zbog njegove produljene hospitalizacije u bolnici Gemelli. U tom tekstu on razmišlja o Isusovu pronalasku u Hramu i potiče nas da slijedimo Krista koji 'dopušta da ga pronađemo ne toliko na nekom mjestu, koliko u odgovoru ljubavi na nježno Božje očinstvo', odgovoru koji je 'sinovski život'.
'Marija je prošla duhovno putovanje tijekom kojeg je napredovala u razumijevanju otajstva svoga Sina', poručio je papa Franjo u današnjoj katehezi srijedom. Njegovu uobičajenu katehezu u cijelosti je objavio Tiskovni ured Svete Stolice, s obzirom na to da je Sveti Otac i dalje na liječenju.
'Draga braćo i sestre...'
U posljednjoj katehezi posvećenoj Isusovom djetinjstvu, Papa se osvrnuo na događaj u kojem je Isus, s dvanaest godina, ostao u Hramu. 'Ova priča donosi vrlo zanimljiv dijalog između Marije i Isusa, koji nas poziva na razmišljanje o putu Marije, majke Isusove, putu koji nije bio nimalo lak. Naime Marija je prošla duhovno putovanje tijekom kojeg je bolje razumjela otajstvo svoga Sina', piše Papa, spominjući različite etape toga puta – odlazak u posjet Elizabeti, potom odlazak u Betlehem zbog popisa stanovništva, prikazanje Isusovo u Jeruzalemu, bijeg u Egipat i povratak u Nazaret.
'Kada Isus započinje svoje služenje, Marija je prisutna na svadbi u Kani, a potom ga prati 'izdaleka', sve do posljednjeg puta u Jeruzalem i njegove patnje i smrti. Nakon Isusova uskrsnuća, Marija ostaje u Jeruzalemu kao Majka učenika, podržavajući njihovu vjeru i čekajući izlijevanje Duha Svetoga', ističe Sveti Otac.
'Na cijelome ovom putu, Djevica Marija je hodočasnica nade, u vrlo snažnom smislu te riječi, postajući 'kći svoga Sina' i njegova prva učenica. Marija je na svijet donijela Isusa, Nadu čovječanstva: hranila ga je, podizala, slijedila, dopuštajući da je prvo oblikuje Božja riječ. Ovo jedinstveno zajedništvo s Božjom riječju ipak nije olakšalo Mariji njezinu duhovnu 'pripravu'', ističe papa Franjo i nastavlja:
'Nakon traženja Isusa i povratka u hram, Marija i Josip otkrili su da je On, koji je dotad bio dijete koje treba zaštitu, odjednom odrastao mladić sposoban sudjelovati u raspravama o Svetom pismu, suočavajući se s učiteljima Zakona.
Marija i Josip nisu to razumjeli: misterij Boga koji je postao dijete nadmašivao je njihovo shvaćanje. Roditelji su željeli zaštititi svoga sina pod krilima svoje ljubavi: Isus, naprotiv, želi vršiti svoj poziv Sina Božjega, koji je u Božjoj službi i intenzivno živi u Njegovoj riječi.'
'Draga braćo i sestre, kao što su Marija i Josip puni nade, i mi smo pozvani slijediti Gospodina koji ne dopušta da ga ograničimo našim ljudskim okvirima, nego da ga pronađemo ne toliko na nekom mjestu, koliko u odgovoru ljubavi na nježno Božje očinstvo, odgovoru ljubavi koji je sinovski život', zaključio je papa Franjo.