Novo ročište u predmetu osmero Hrvata koji su u Zambiji pritvoreni pod optužbom za trgovinu ljudima je odgođeno zbog spriječenosti suca
Kako neslužbeno doznaje Danas.hr, osmero pritvorenih Hrvata već od danas bi se mogli braniti sa slobode. Nova ročišta zakazana su za 6. i 10. veljače.
Kelvin Silwimba, odvjetnik uhićenih Hrvata trebao bi dati izjavu za medije oko 14 sati.
Podsjetimo, uhićeni Hrvati posvojili su lani četvero djece iz DR Konga, a sudske odluke o posvojenju izdane u toj afričkoj državi verificirali su i hrvatski sudovi te su djeca od nadležnih službi RH dobila hrvatsko državljanstvo i putovnice.
No, posvojitelji po djecu nisu otišli u DR Kongo, već su ih čekali u Zambiji, blizu granice. Kad su 7. prosinca s djecom željeli napustiti zemlju, uhićeni su i pritvoreni.
U pritvoru su zadržani zbog nereguliranog boravišta u Zambiji, što je sud u zambijskom gradu Ndola postavio kao jedan od uvjeta za puštanje osumnjičenih iz pritvora.
Čeka se da osumnjičenici riješe problem vize, čije izdavanje stoji novih 1000 dolara po osobi. Bez vize reguliranje boravišta navodno nije moguće.
Nakon odgode ročišta kratku izjavu dao je Dario Klasić, konzul iz Pretorije. 'Sudsko ročište odgođeno je zbog odsutnosti suca. Kolike su šanse da Hrvati izađu danas? Na zadnjem ročištu upoznati ste da je sud naložio četiri uvjeta za izlazak iz pritvora uhićenih. Samo ispunjavanje uvjeta se odužilo. Sva četiri uvjeta ispunjena su u petak poslijepodne. Tada je sud izdao rješenje, odnosno odluku kojom se dopušta da se brane sa slobode. Ta se odluka sada mora dostaviti u službu nadležnu za imigraciju. To je dostavljeno već danas ujutro. Ta odluka je podloga, preduvjet da bi oni mogli regulirati boravište.
Očekujemo da će se tijekom današnjeg dana postupati po tom zahtjevu. Bojim se da je nezahvalno davati bilo kakvo mišljenje, hoće li oni biti danas pušteni da se brane sa slobode, ili će to biti sutra, ili će to potrajati još koji dan', rekao je Klasić u izjavi za novinare u Zambiji nakon ročišta, prenosi Dnevnik.hr
Govorio je i o stanju u zatvoru. "Stanje u zatvoru je ispod bilo kakvog standarda koji mi u Europi možemo zamisliti. Zambija nema posebni infrastrukturni objekt za prihvat stranaca. Hrvatski državljani bili su smješteni u pritvornoj jedinici. Muškarci su od početka bili odvojeni od žena, ali tijekom dana mogli su se nakratko susresti, ograničeno na 15 do 20-ak minuta. Oni nisu u ćelijama", rekao je i dodao da su zatvori prenapučeni i da ima više zatvorenika nego što objekt ima kapaciteta.
'Nije uobičajeno da su pritvorenici, tj. oni koji čekaju suđenje, zajedno s osuđenicima', kazao je.
O mogućem zahtjevu za izručenje Hrvatima Hrvatskoj, pa da im se sudi u našoj zemlji, kaže: 'Postoje mogućnosti neću reći izručenja, već ustupanja i preuzimanja kaznenog postupka, no u ovom trenutku ne možemo o tome govoriti u ovom stadiju postupka. Da bi do takvog nečega došlo, treba biti ispunjen čitav niz uvjeta. Moje je mišljenje da se to ne može dogoditi na prijedlog Hrvatske, već bi to trebala predložiti Zambija. Samo ustupanje vrlo je kompleksno. Svjesni ste da se ovdje primjenjuje anglosasko pravo, da to u njihovu pravnom sustavu nije uobičajeno'.
Kazao je i da je naše Ministarstvo vanjskih poslova napravilo sve što je u njegovoj mogućnosti. Kaže i da se ne smiju miješati u pravni postupak države Zambije.
'Financijske troškove snose obitelji osumnjičenih', otkrio je. Kaže i da od samih početaka prati svaki korak zambijskih vlasti te da je i u kontaktu s vlastima u Kongu.
"Dosadašnje postupanje zambijskih vlasti bilo je u okvirima i ovlastima koje im dodjeljuje zakon protiv trgovanja ljudima."
'Djecu nismo uspjeli posjetiti. Imamo pouzdanu informaciju gdje se djeca nalaze. Ona nisu u sirotištu, već ih čuva policija u posebnom objektu, oni se smatraju žrtvama. Nemamo pouzdanih saznanja o dokumentima, pouzdanosti dokumenata u Kongu. Preliminarne istrage pokazale su da dokumenti iz Konga, sudske presude, nisu vjerodostojne. Treba se potvrditi jesu li dokumenti izdani u Kongu vjerodostojni', rekao je.