U Hanauu je u srijedu navečer, dva tjedna nakon napada s radikalno desnom pozadinom u kojem je u ovom gradu ubijeno devet osoba stranog porijekla, održana komemoracija na kojoj je državni vrh pozvao na očuvanje demokracije i suživota u Njemačkoj
"Svaka osoba koja živi u našoj zajedničkoj državi mora živjeti u sigurnosti i miru. Naša poruka iz Hanaua mora biti: mi se držimo zajedno jer mi želimo živjeti zajednički", rekao je njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier obraćajući se prisutnima na komemoraciji u gradskoj dvorani koja je prenošena i na ekrane na dva glavna trga u Hanauu.
Steinmeier je zaključio kako je većina u Njemačkoj protiv ksenofobije i mržnje prema strancima ali da to nije dovoljno nego da taj stav treba češće pokazivati.
"Nije dovoljno samo biti svjestan pripadnosti većini koja misli tako. To treba uvijek iznova pokazivati u javnom životu, na stadionu, u udrugama ili s društvom u kafiću", rekao je Steinmeier.
On je napad u Hanauu, gdje je prije dva tjedna jedan 43-godišnji Nijemac u dva ugostiteljska objekta ubio devetero ljudi, redom stranog porijekla, da bi na kraju ubio vlastitu majku i sebe, opisao kao "napad na društveni mir".
On je također zaključio kako je u Njemačkoj prisutan rasizam i islamofobija i pozvao građane da se aktivno odupru tim tendencijama.
Njemački predsjednik je izrazio i sućut rodbini ubijenih.
"Svaka riječ je i previše i istodobno premalo. Jer tko može utješiti one kojima su uzeti najmiliji", rekao je Steinmeier.
Ajla Kurtović, sestra ubijenog Hamze Kurtovića, porijeklom iz Bosne i Hercegovine, rekla je kako je svjesna da je njezin brat ubijen zbog mržnje prema strancima ali da ona sama ne osjeća mržnju.
"Želim da se mi svi ogradimo od mržnje", rekla je Kurtović na komemoraciji koja je održana pod sloganom "Žrtve nisu bili stranci".
Komemoraciji je nazočila i njemačka kancelarka Angela Merkel kao i premijer savezne zemlje Hessen Volker Bouffier. Komemoraciju je osiguravao velik broj policajaca. U podne su građani diljem zemlje odali počast ubijenima.