Na tržištu rada u Osječko-baranjskoj županiji postoji dugoročni strukturni problem velikog broja niskokvalificiranih radnika pa su dobrodošle mjere koje potiču zapošljavanje, prekvalifikaciju i samozapošljavanje, istaknuto je u petak u Županijskoj komori u Osijeku
Na predstavljanju mjera aktivne politike zapošljavanje u Županijskoj komori predsjednik osječke Komore Zoran Kovačević rekao je da je u evidenciji osječke Područne službe Hrvatskog zavoda za zapošljavanje među nezaposlenim osobama oko 30 posto onih bez završene osnovne škole te oko osam tisuća nezaposlenih sa završena tri ili četiri razreda srednje škole.
Smatra kako je to potencijal koji ne nudi neke prevelike razvojne mogućnosti jer će svaki ozbiljan investitor, koji planira dolazak, u analizi tržišta radne snage postaviti pitanje je li opravdano dolaziti na takvo područje.
Zato su dobrodošle mjere koje potiču zapošljavanje, prekvalifikaciju, ali i samozapošljavanje te pokretanje vlastitih poduzetničkih aktivnosti. To je nešto na čemu treba dugoročno raditi kako bi se privuklo mlade ljude, posebice visokoobrazovane, da se opredijele za svijet poduzetništva, rekao je Kovačević.
S obzirom na to da su u strukturi osječko-baranjskoga gospodarstva najvažnije poljoprivredna i prehrambena industrija, pri čemu je posebno bitna prerađivačka industrija, Kovačević je istaknuo kako je dobrodošlo sve što ide prema razvijanju prerađivačke industrije kao pokretača razvoja županijskoga gospodarstva.
Ravnatelj Uprave za tržište rada i zapošljavanje Ministarstva rada i mirovinskog sustava Luka Čirko rekao je kako je za mjere aktivne politike zapošljavanja iz Nacionalnog plana otpornosti i oporavka osigurano više od milijardu kuna, a dodatni novac bit će osiguran i iz Europskoga socijalnog fonda plus. Izvijestio je kako je, uz mjere kao što su potpore za samozapošljavanje, zapošljavanje i pripravništvo, od ove godine uvedena nova mjera "Potpora za posao plus", čija je svrha uključiti najranjivije skupine na tržištu rada kao što su dugotrajno nezaposlene osobe.
Istaknuo je kako su najtraženije potpore za samozapošljavanje, a ove je godine potpora povećana na najviše 20 tisuća eura koje fizička osoba može dobiti kako bi pokrenula vlastiti posao.