Znanstvenici tvrde da su otkrili novu klasu antibiotika koja bi mogla suzbiti bakterije otporne na lijekove – prvu takve vrste koja bi mogla doći na tržište u gotovo tri desetljeća
Nova molekula, nazvana lariocidin, djeluje tako što cilja dio bakterijske stanice koji se zove ribosom i može poremetiti njezine funkcije.
'Ovo je nova molekula s novim mehanizmom djelovanja. To je velik iskorak za nas', rekao je Gerry Wright, profesor sa Sveučilišta McMaster u Kanadi i jedan od glavnih autora studije, u službenom priopćenju. Znanstvenici su je otkrili uzgajajući bakterije iz zemlje iz jednog dvorišta otprilike godinu dana, pokazali su njihovi nalazi objavljeni u časopisu Nature. Otkrili su da lariocidin proizvodi bakterija roda Paenibacillus, pronađena u tom uzorku tla.
Nije toksična za ljudske stanice
Istraživači su uzorke izlagali djelovanju E. coli, uobičajene crijevne bakterije, čiji neki sojevi mogu uzrokovati ozbiljne bolesti.
Osim što djeluje protiv bakterija, lariocidin također nije pokazao toksičnost za ljudske stanice.
'Lariocidin ima širok spektar djelovanja jer je učinkovit protiv Gram-pozitivnih i Gram-negativnih bakterija, uključujući one koje je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) identificirala kao prioritete u potrazi za novim antimikrobnim sredstvima zbog njihove višestruke otpornosti na lijekove', rekao je Rafael Cantón, voditelj Odjela za mikrobiologiju u bolnici Ramón y Cajal u Madridu.
Cantón, koji nije sudjelovao u studiji, također je naglasio da otkriće potpuno novog mehanizma za ciljanje patogena predstavlja 'prekretnicu u borbi protiv otpornih bakterija'.
Slijede klinička ispitivanja
Potrebna su dodatna istraživanja, uključujući klinička ispitivanja, kako bi se potvrdila učinkovitost ovog spoja. WHO je istaknuo da je antimikrobna rezistencija (AMR) jedan od najvećih globalnih javnozdravstvenih izazova.
'Naši stari lijekovi postaju sve manje učinkoviti jer bakterije postaju sve otpornije na njih', rekao je Wright.
Prema podacima WHO-a, oko 4,95 milijuna smrti godišnje u svijetu povezano je s antimikrobnom rezistencijom.
U Europi i središnjoj Aziji antimikrobna rezistencija godišnje uzrokuje 133.000 smrti, prema podacima regionalnog ureda WHO-a za Europu.
Također se procjenjuje da godišnje stoji Europsku uniju i Europski gospodarski prostor oko 11,7 milijardi eura zbog gubitka produktivnosti i troškova zdravstvene skrbi, naveo je Euronews.