Američki ministar obrane Pete Hegseth već je podijelio kongresnicima i vojnim dužnosnicima smjernice po kojima se teret obrane od Rusije, Sjeverne Koreje i Irana prebacuje na europske i azijske zemlje dok će se SAD fokusirati na odvraćanje Kine od zauzimanja Tajvana, ali i suzbijanje prijetnji iz bliskog inozemstva
Gotovo u isto vrijeme kad je iz Kremlja stigla poruka o odbijanju američkog mirovnog plana za Ukrajinu, otkriven je tajni memorandum američkog ministra obrane Petea Hegsetha.
Novinari Washington Posta, koji su imali uvid u dokument nazvan Privremene nacionalne obrambene strateške smjernice, tvrde da je uglavnom prepisan iz prošlogodišnjeg priručnika konzervativne zaklade Heritage. Jedan od koautora tog priručnika, Alexander Velez-Green, sad se nalazi u privremenoj ulozi najvišeg političkog dužnosnika Pentagona.
Iako je Donald Trump još u predizborno vrijeme negirao da je Heritageov plan Project 2025 bio nacrt za njegov drugi mandat, jasno je da su neke smjernice ove zaklade ipak preuzete u krugovima savezne vlasti.
Promjena obrambene politike
Tako Hegsethov memorandum (on ga je potpisao, op.a.), kojeg su dužnosnici Pentagona dobili sredinom ožujka, u većini svojih odlomaka ima oznaku tajnosti. No, jasno je da vizija Donalda Trumpa da prisvoji Grenland i Panamski kanal proizlazi iz vizije o obrani SAD-a od prijetnji u bliskom inozemstvu.
Naznačena je i situacija potencijalnog rata s Kinom. Naime, u fokusu SAD-a je, prema tom dokumentu, odvraćanje Kine od zauzimanja Tajvana pomoću preusmjeravanja vlastite vojne arhitekture na Indopacifik. Trumpovi pritisci na europske zemlje da pojačaju budžete za obranu također su dio plana kojim je predviđeno da europske, bliskoistočne i istočnoazijske zemlje na sebe preuzmu teret odvraćanja prijetnji iz Rusije, Sjeverne Koreje i Irana.
Agenda je takva da je malo vjerojatno kako će SAD pružiti znatnu potporu Europi ako Rusi odluče krenuti vojnom silom. Naime, u smjernicama se napominje da Washington namjerava potaknuti saveznike u NATO-u s druge strane Atlantika da preuzmu primarnu obranu Europe.
No, izričito se navodi da će SAD podržati Europu nuklearnim odvraćanjem Rusije. Značajno povećanje financiranja za obranu u Europi, stoji u dokumentu, 'također će osigurati da NATO može pouzdano odvratiti ili poraziti rusku agresiju čak i ako odvraćanje ne uspije, a Sjedinjene Države su već uključene ili moraju zadržati snage za odvraćanje primarnog sukoba u drugoj regiji'.
Amerika će se, prema navedenim smjernicama. usredotočiti na protuterorističke misije protiv skupina sa sposobnošću i namjerom da napadnu SAD, s time da će u drugi plan staviti militante na Bliskom istoku i u Africi koji destabiliziraju regiju, ali ne planiraju međunarodne napade.
Zbunjujuće smjernice
Smjernice su navodno već dostavljene Odboru za nacionalnu sigurnost američkog Kongresa. Jedan od dužnosnika tvrdi da su ih Republikanci i Demokrati opisali kao zbunjujuće.
Naime, Hegseth očekuje da će SAD povući svoju vojnu prisutnost u većem dijelu svijeta, ali paralelno napada hutiste u Jemenu te optužuje Iran da su odgovorni za podršku toj gerilskoj organizaciji. Nedavno je posjetio i Guam te poručio ondje stacioniranim vojnicima da su oni 'vrh koplja' za američke vojne operacije.
One se, pak, ogledaju u povećanju prisutnosti trupa, prije svih marinaca i komandosa, te tehnike poput podmornica, besposadnih brodova te bombardera.
Američke snage, napisao je ministar Hegseth moraju biti 'spremne braniti američke interese gdje god bi mogli biti ugroženi na našoj hemisferi, od Grenlanda, do Panamskog kanala, do Cape Horna.' Pritom nije naveo od kojih se prijetnji Amerika mora braniti, niti uključuje li to i Kinu.