Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) predstavio je danas projekt 'Formiranje objedinjenog vođenja računa (cash pooling) za zdravstvene ustanove' koji bi, po procjenama, trebao zdravstvu donijeti uštedu od oko 230 milijuna kuna godišnje.
Objedinjenim vođenjem računa dobivaju se bolji bankovni uvjeti, primjerice više pasivne kamate i snižavanje cijene platnog prometa, rekao je na konferenciji za novinare pomoćnik ravnatelja HZZO-a za ekonomske poslove Davor Katavić, istaknuvši da je cilj poboljšanje likvidnosti i općeg financijskog stanja zdravstvenih ustanova u kratkom roku i bez negativnih efekata.
Interes je dosad iskazalo deset velikih i srednjih banaka, a tri su ponude izdvojene prema najpovoljnijim uvjetima po regijama. Projekt bi trebao omogućiti puno stabilniju procjenu priljeva i odljeva sredstava i pokrivanja manjkova zdravstvenih ustanova, tehnički je već pripremljen i trebao bi uskoro profunkcionirati, rekao je Katavić.
Ukupno dnevno stanje na računima u sustavu zdravstva (bolnice, KBC-i, domovi zdravlja, specijalne bolnice) kreće se oko 370 milijuna kuna. Do sada je prosječna pasivna kamata na ta sredstva bila 0,18-0,25 posto godišnje. Primjenom objedinjenog vođenja računa pasivna kamata na ta sredstva višestruko bi porasla do iznosa između 2,5 do 3,1 posto.
Također, banke su ponudile u prosjeku i 30-40 posto niže cijene platnog prometa, pa bi se samo na povećanoj kamati i nižim naknadama u platnom prometu uštedjelo dodatnih 10,5 milijuna kuna godišnje.
Cash pooling je standardni način bankovnog poslovanja u svijetu koji koriste brojne velike korporacije i javne uprave.
Podaci koji su se koristili kao podloga za dobivanje preliminarnih ponuda banaka prikupljeni su od 111 zdravstvenih ustanova (bolnica i domova zdravlja) u Hrvatskoj.