DRAMATIČNO U STRAHONINCU

Ovdje su svi bili protiv SDP-a, a HNS se udružio s HDZ-om

09.03.2015 u 17:18

Bionic
Reading

Izvanredni izbori u međimurskoj Općini Strahoninec nisu donijeli ništa dobrog SDP-u, a s druge strane uspjeli su objediniti zacijelo najširu koaliciju u Hrvatskoj koja bi se mogla nazvati (gotovo) svi protiv SDP-a. Naime glasači su mogli birati između svega tri liste, i to SDP-a, HRAST-a i široke koalicije sedam stranaka koju su činili HSS, HNS, HSLS, HDZ, NS-R, HDS i Međimurska stranka

Na nedjeljnim izborima ova jedinstvena koalicija dobila je gotovo 49 posto glasova i sedam mjesta vijećnika, SDP 35 posto i četiri vijećnika, a HRAST 16 posto glasova i dva vijećnika. A nakon lokalnih izbora 2013. SDP je imao s osam vijećnika većinu u Općinskom vijeću, ali je tada izgubio načelnika, za kojeg je izabran Franjo Lehkec iz HSS-a. Vjerojatno računajući na to da će na izvanrednim izborima opet uspjeti dobiti načelnika, s obzirom na sigurnu većinu u Općinskom vijeću, osam vijećnika SDP-a lani nije podržalo prijedlog proračuna načelnika Lehkeca, a budući da je samo pet oporbenih vijećnika (HDZ, HNS i HSS) glasalo za proračun, nastala je kriza vlasti.

Ta računica međutim više ne stoji: ne samo da je na nedjeljnim izborima broj vijećnika SDP-a prepolovljen, nego je Lehkec opet izabran za načelnika zamalo već u prvom krugu, u kojem je osvojio 625 od 1258 glasova birača koji su izašli na izbore, od čega je važećih bilo 1245. Ipak, službeno je objavljeno da je osvojio 49,68 posto glasova i da će ići u drugi krug zajedno sa Sanjom Krištofić (SDP), a ona je dobila nešto manje od 35 posto glasova.

S takvim rezultatima ne slaže se predsjednik međimurskog ŽO-a HSS-a Zoran Vidović, smatrajući da je Lehkec dobio većinu već u prvom krugu jer je izborno povjerenstvo pogriješilo uzimajući u obzir i 13 nevažećih listića.

'Ljudi Strahoninca odaslali su snažnu poruku da politikanstvu, niskim udarcima i sitnim interesima u politici više nema mjesta i, što se nas tiče, stvar je već gotova jer je naš kandidat za načelnika osvojio zapravo 50,23 posto od ukupnog broja važećih listića. Županijsko izborno povjerenstvo je još sinoć odmah obaviješteno o njihovoj pogrešci te je najavljena žalba u zakonskom roku, u kojoj ćemo se pozvati na odluku Ustavnog suda iz 1995, kao i na odluku iz 29. siječnja 2015, kada je utvrđeno jasno i bez dvojbe da se rezultati glasovanja utvrđuju na temelju samo važećih glasačkih listića; dakle onih koji sadrže valjani glas birača. Nevažeći glasački listići, a u skladu sa zakonskim odredbama, nemaju ulogu u određivanju rezultata glasovanja. Mišljenja smo da bi i općinski SDP zajedno sa Sanjom Krištofić na temelju ukupnih rezultata trebao priznati trenutno stanje stvari i zaustaviti nove troškove koje bi mogli preusmjeriti u razvojne projekte Strahoninca', poručuje Vidović, naglašavajući da zbog drugog kruga nije potrebno potrošiti novih 200.000 kuna za 'nečiji hir i inzistiranje'.

I međimurski župan i čelnik međimurskih narodnjaka Matija Posavec smatra da drugog kruga ne bi trebalo biti zbog spomenute pogreške. Nudi i objašnjenje za nesvakidašnju koaliciju.

'I na ranijim izborima podržavali smo kandidata HSS-a za načelnika dok smo mi dali zamjenika. Po meni, odgovornost prema građanima nalaže da se mandat mora obaviti do kraja i zbog toga nismo išli u druge koalicije. Dakle ostali smo s HSS-om i partnerima, s kojima smo praktički zadržali načelnika, a sada smo dobili i većinu u Vijeću. To je poruka onima koji su izazvali izbore i koje su birači kaznili', veli Posavec o ishodu izbora u Strahonincu, dosad jednom od najvećih uporišta SDP-a, u kojem je Ivo Josipović, primjerice, dobio 86 posto glasova, što je njegov najbolji rezultat u Međimurju.

Međutim kako je za tportal.hr ranije - u jeku halabuke oko nevažećih listića na prošlim predsjedničkim izborima – objasnio profesor sa zagrebačkog Pravnog fakulteta Vedran Đulabić, praksa i propisi o brojanju izbornih glasova u Hrvatskoj izrazito su nedosljedni pa za parlamentarne, lokalne i predsjedničke izbore imamo posve različite načine zbrajanja. Upravo je istaknuo lokalne izbore kao primjer prakse u kojoj se u drugi krug ide upravo zbog računanja nevažećih listića. Koliko su nevažeći listići itekako važni u izbornoj praksi na lokalnim izborima, pokazuju, primjera radi, podaci o provedenim izborima za župane iz 2013. Na tim izborima u dvanaest županija do izbornog pobjednika došlo se u drugom izbornom krugu, a u pet županija za održavanje drugog izbornog kruga bili su presudni upravo nevažeći listići, napisao je profesor Đulabić za tportal.


KAKO JE PUKLO IZMEĐU HNS-a i SDP-a?

Iako smatra da je izazivanje izvanrednih izbora u Strahonincu bila loša i nekorektna odluka SDP-a, Posavec ne vjeruje da će to utjecati na druge sredine.

'I dalje ćemo raditi u Međimurskoj županiji i neće se to odraziti na njen rad. No rezultati će SDP-u dati jasnu poruku jer su ovi izbori ponovno pokazali da bilo gdje u Međimurju HNS ide s bilo kim na izbore, a protiv SDP-a oni u pravilu gube. Zato moramo raditi na drugačiji način, a ne samo da se ruši i izazivaju prijevremeni izbori, što građani kažnjavaju', zaključuje Posavec.

Široka koalicija, kako dodaje, nastala je kada su i druge stranke podržale program HSS-a i HNS-a jer su u njemu jednostavno vidjele bolju opciju. 'Ne opterećujem se puno koalicijama na općinskim razinama jer je to prvenstveno pitanje suradnje ljudi, a ne ideologija stranaka, kojih kod nas nema puno', zaključuje međimurski župan.

Nasuprot tome, predsjednik ŽO-a SDP-a Međimurske županije Mladen Novak ne krije nezadovoljstvo ne samo izbornim rezultatima, nego i koaliranjem HNS-a s HDZ-om i sličnim strankama.

'Razumljivo mi je da se oko HDZ-a, HSLS-a i HSS-a okupljaju određene stranke, ali me žalosti što je u toj grupaciji i HNS jer njoj ne pripada, tim više što su u njoj čak i Reformisti. Takvo što, vjerujem, u drugim se županijama ne može dogoditi. Međutim mi smo u Međimurju jako čudni i zanimljivi. Naš župan želi igrati na svim poljima i sa svakime, a ne znam kako će to dugoročno završiti', veli Novak.

Podsjećajući da su HNS i SDP koalicijski partneri na državnoj i županijskoj razini, predsjednik međimurskog SDP-a veli da su narodnjacima ponudili koaliciju i u Strahonincu, ali do nje nije došlo. 'HNS je tražio zamjenika načelnika, svakog drugog na listi i predsjednika vijeća, a prije izbora imali su tek jednog vijećnika', veli Novak objašnjavajući gdje je pukao koalicijski dogovor.

Još nije siguran hoće li ishod izbora u Strahonincu imati posljedice na suradnju SDP-a i HNS-a u međimurskoj Županijskoj skupštini, u kojoj SDP ima najviše vijećnika.

'Još je prerano, treba stišati emocije. Ne donosim odluke vruće glave. Međutim s obzirom na ono što se dogodilo, moguće je svašta. Može HNS u koaliciju s HDZ-om te s još jednim ili dva vijećnika doći da većine. No to je stvar župana Posavca i HNS-a. U tome nećemo sudjelovati, a mi smo na sve spremni', zaključuje Novak.