'Ovo je udarac Putinu i Rusiji, koja ne može voditi sukob na dva kolosijeka', smatra profesor Marinko Ogorec, stručnjak za sigurnosno-vojna pitanja
Sirijski islamistički pobunjenici proglasili su pad režima Bašara al-Asada nakon što su njihove snage ušle u Damask koji nije pružao nikakav otpor.
'Rusija ima problem u Ukrajini koji je sama napravila. Ima problem u Siriji. Očito je da se tu radi o nečijoj režiji, teško je procijeniti radi li se o Turskoj, SAD-u ili nekom trećem', komentirao je Marinko Ogorec za HRT. Asadu sada od koristi ne mogu biti ni Iran ni Rusija, zemlje koje su najviše bile na njegovoj strani, smatra Ogorec, koji podjeća na to da je Rusija izgubila svoje baze na Sredozemlju.
Komentirajući izjavu turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da Turska nema ništa s ovim događajima, iako su Kurdi preuzeli istočni dio Sirije, a da državom sad "vladaju teroristi", Ogorec je rekao kako teroristi ne mogu stvoriti strukturu koja bi bila održiva. 'Može se očekivati nastavak borbenog djelovanja na prostoru Sirije. Tko će dobiti čiju pomoć i tko će se sve involvirati izvana, teško je reći. Radi se o velikom broju čimbenika koji su međusobno sukobljeni, upravo na području Sirije', ističe Ogorec, koji vjerojatnim smatra da će Turska u određenom trenutku odigrati važnu ulogu, kao i dosad.
'Europa već ima problema s ilegalnim migrantima koji nisu samo vezani uz fluktuaciju zbog ratova. I s tim će se Europa i dalje boriti, sve dok ne poduzme radikalne mjere - potpuno redefiniranje sustava azila na cijelom području EU. S druge strane, morat će se nešto napraviti na deportaciji ilegalnih migranata koji rade probleme', smatra Ogorec.