poruka crnoj gori

Patrijarh Bartolomej otkantao Đukanovića, priznaje samo Srpsku pravoslavnu crkvu

27.06.2019 u 18:55

Bionic
Reading

Ekumenski partijarh Bartolomej poručio je u pismu crnogorskom predsjedniku Milu Đukanoviću da Ekumenska patrijaršija i druge pravoslavne crkve, kao jedinu pravoslavnu jurisdikciju u Crnoj Gori priznaje mitropoliju crnogorsko-primorsku, koja je dio Srpske pravoslavne crkve, usprotivivši se tako podršci crnogorskih vlasti obnovi autokefalnosti crnogorske pravoslavne crkve, objavili su u petak beogradski mediji

U pismu, na kojem je nadnevak 21. lipnja, ekumenski partijarh Bartolomej navodi kako je Ekumenska patrijaršija začuđena saznanjem da Đukanović podupire stvaranje crnogorske pravoslavne crkve.

'Nedavno smo u Ekumenskoj patrijaršiji bili začuđeni saznanjem da ste iskazali svoju potporu stvaranju pravoslavne crkve crnogorske i da je vlada vaše zemlje usvojila prijedlog zakona o slobodi vjeroispovesti, koji predviđa podržavljenje svih pravoslavnih crkava izgrađenih prije 1918., kao i druge crkvene imovine', navedeno je u pismu proslijeđenom srbijanskim medijima, čiji preslik je na svom portalu objavila Radio-televizija Srbije.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je prošlog tjedna da je Crna Gora odlučna riješiti pitanje crkve i imovine vjerskih organizacija, ali je zakonom kojim to namjerava provesti u djelo otvorila sukob sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a ključni su prijepori u vlasništvu nad crkvenom imovinom.

Patrijarh Batrolomej u pismu dodaje kako bi to značilo da Crna Gora 'oduzima pravo svojine nad crkvama i imovinom Mitropoliji crnogorskoj, kao i ostalim trima eparhijama pravoslavne crkve srpske'.

'Vaša ekselencijo, ovim pismom vam jasno i potpuno otvoreno priopćavamo da Ekumenska patrijaršija, zajedno sa svim drugim pravoslavnim crkvama, kao jedinu kanonsku pravoslavnu jurisdikciju u Crnoj Gori priznaje onu pod nadležnošću mitropolita crnogorskog Amfilohija, episkopa najsvetije crkve srpske', istaknuo je Bartolomej u pismu crnogorskom šefu države.

 Carigradski patrijarh Bartolomej I na simpoziju o Jasenovcu i žrtvama genocida (1)
  •  Carigradski patrijarh Bartolomej I na simpoziju o Jasenovcu i žrtvama genocida (2)
  •  Carigradski patrijarh Bartolomej I na simpoziju o Jasenovcu i žrtvama genocida (3)
  •  Carigradski patrijarh Bartolomej I na simpoziju o Jasenovcu i žrtvama genocida (4)
  • Efraim Zuroff
  • Ivan Šaško
    +8
Carigradski patrijarh Bartolomej I na simpoziju o Jasenovcu i žrtvama genocida Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek

Bartolomej dalje kaže kako 'crkva crnogorska nikad nije bila autokefalna, a sadašnja takozvana pravoslavna crkva crnogorska pod (svećenikom) Mirašem Dedeićem, ne pripada pravoslavnoj crkvi', a za Dedeića se tvrdi da 'nije episkop pravoslavne crkve, nego osoba raščinjena od Ekumenske patrijaršije'.

Ekumenska patrijaršija naglašava kako priznaje samo mitropolita SPC-а Amfilohijа, којi je na čelu Mitropolije crnogorsko primorske.

U pismu se naglašava želja da 'ljubljeni narod Crne Gorene' ne dođe 'u stanje crkvene izolacije i odsječenosti od tijela sveukupne zajednice pravoslavnih crkava, obzirom na to da nijedna od njih neće priznati ni podržati Dedeićevu antikanonsku tvorevinu'.

Crnogorska vlada u svibnju je usvojila zakona o slobodi vjeroispovjesti, koji predviđa da će svi vjerski objekti koji su bili imovina države Crne Gore prije gubitka njene neovisnosti 1918., a koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u vlasništvo neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina i upisani kao kulturno blago.

Zakonu se najviše protivi Srpska pravoslavna crkva koja u Crnoj Gori ima blizu 700 vjerskih objekata jer se njime predviđa i oduzimanje njezine imovine.

Đukanović je ranije najavio obnovu autokefalnosti Crnogorske pravoslavne crkve, čime je praktično najavio obračun sa SPC u Crnoj Gori.

Ranije je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, uputio molbu crnogorskoj vladi da povuče zakon o slobodi vjeroispovjesti, ocijenivši kako on 'nije dobar za srpski narod', te bi njegovo usvajanje "neminovno ugrozilo inače dobre odnose dviju zemalja”.